niedziela , 23 czerwca 2024

Pogrzeb śp. ks. Tadeusza Moronia

W Zielonej Górze 5 stycznia odbył się pogrzeb śp. ks. Tadeusza Moronia, który zmarł w wieku 83 lat. Mszy w parafii pw. Miłosierdzia Bożego i dalszym uroczystościom na cmentarzu komunalnym przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Ks. Tadeusz Moroń urodził się 20 marca 1937 r. w Lipowej koło Żywca (wówczas archidiec. krakowska, obecnie diec. bielsko-żywiecka) w rodzinie Jana i Anieli z d. Michalskiej. W 1951 r. ukończył szkołę podstawową i przez dwa lata pomagał ojcu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego ze względu na śmierć matki. Następnie podjął naukę w Zasadniczej Szkole Drzewnej w Żywcu, jednak po roku przeniósł się do szkoły prowadzonej przez salezjanów w Oświęcimiu, a później w Kopcu. W latach 1956-58 ukończył Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Żywcu, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości. Po maturze wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

28 czerwca 1964 r. we Wrocławiu otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Kominka. Pracował jako wikariusz w Złotoryi, Raciborowicach, Świdnicy (par. pw. św. Stanisława), Brzegu i Nowej Soli (par. pw. św. Michała). 28 czerwca 1972 r., po reorganizacji struktur kościelnych i ustanowieniu nowych diecezji, został inkardynowany do diecezji gorzowskiej. Był wikariuszem w Sławie, Międzyrzeczu (par. pw. św. Jana Chrzciciela) i Skąpem.

13 czerwca 1980 r. został proboszczem parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Kijach. 31 lipca 1981 r. objął parafię pw. św. Jerzego w Mirocinie Górnym. 25 sierpnia 1989 r. przeszedł w stan spoczynku.

Na emeryturze mieszkał najpierw we Wrocławiu, później w Bielsku Białej, a od roku 2003 w zielonogórskim Domu Księży Emerytów.

Sprawdź także

Główny odpust w Rokitnie

W sanktuarium w Rokitnie trwają obchody święta patronalnego Matki Bożej Rokitniańskiej. Rozpoczęły się już w …

Skip to content