Pogrzeb śp. ks. Józefa Zadwornego

15 stycznia odbył się pogrzeb śp. ks. kan. Józefa Zadwornego. Ostatnie pożegnanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach, a dalsze uroczystości odbyły się na cmentarzu parafialnym w Krzeszycach. Przewodniczył im bp Stefan Regmunt.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Śp. ks. kan. Józef Zadworny urodził się 23 września 1954 r. w Gorzowie Wlkp. Jego rodzice, Jan i Tekla z domu Dancewicz, prowadzili gospodarstwo rolne w Zaszczytowie koło Krzeszyc. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w liceum ogólnokształcącym w Sulęcinie. W 1973 r. uzyskał świadectwo dojrzałości.

Następnie studiował w WSD w Paradyżu. 29 kwietnia 1979 r. w Gorzowie Wlkp. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: pw. św. Jana Chrzciciela w Zwierzynie (1979 r., zastępstwo wakacyjne), pw. św. Hieronima w Bytomiu Odrzańskim (1979 r., zastępstwo wakacyjne), pw. św. Trójcy w Ośnie Lubuskim (1979-1984), pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie (1984-1988).
W 1988 r. został przeniesiony do Słubic z zadaniem utworzenia w tym mieście nowego ośrodka duszpasterskiego.

Dnia 2 października 1988 r. powierzono mu urząd proboszcza nowo utworzonej parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach. Jako proboszcz zorganizował duszpasterstwo parafialne oraz podjął budowę kościoła i domu parafialnego. 1 sierpnia 2016 r. ze względu na poważne pogorszenie się stanu zdrowia przeszedł na emeryturę. W dalszym ciągu mieszkał w słubickiej parafii pw. Ducha Świętego. Ostatnie dwa miesiące życia przebywał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze.

Oprócz zadań parafialnych w latach 2006-2012 był również wicedziekanem Dekanatu Rzepin, a w latach 2004-2014 – członkiem Rady Kapłańskiej. Ponadto od roku 2009 pełnił funkcje kapelana Powiatowego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Słubicach.

Za gorliwość w pracy duszpasterskiej w 1996 r. wyróżniono go godnością kanonika R.M. W 2005 r. został kanonikiem honorowym Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej, a w 2009 r. wszedł do grona kanoników gremialnych Gorzowskiej Kapituły Katedralnej.

Zielonogórska Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …