poniedziałek , 22 kwietnia 2024

11. Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

„Naszą przyszłość budujemy na chrześcijańskim dziedzictwie” – to hasło tegorocznej XI. Pielgrzymki Mężczyzn Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej do Międzyrzecza, która odbyła się 9 września na tutejszym Zamku Królewskim i w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński.

GALERIA ZDJĘĆ – CZĘŚĆ I i CZĘŚĆ II

Pielgrzymka rozpoczęła się od modlitw i katechezy w dwóch międzyrzeckich kościołach: pw. św. Wojciecha oraz pw. św. Jana Chrzciciela. W pierwszym temat „Mężczyzna w rodzinie” podjęło Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem. Tu specjalne przesłanie dla mężczyzn miał Donald Turbitt z USA, świecki ewangelizator i założyciel międzynarodowej wspólnoty Mężczyźni Świętego Józefa, który niestety nie mógł dotrzeć osobiście, ale nagrał specjalną katechezę dla mężczyzn.

W drugiej świątyni temat „Mężczyzna w Kościele” poprowadziła Diecezjalna Diakonia Liturgiczna na czele z jej moderatorem ks. Bartoszem Warwarko.

Następnie pielgrzymi spotkali się w międzyrzeckim zamku na modlitwie przy relikwiach świętych Męczenników Międzyrzeckich i wysłuchali wykładu pt. „Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce – wczoraj i dziś”, który wygłosił prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Myśli Narodowej w Warszawie.

Z zamku procesja z relikwiami przeszła do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Przybywamy do Międzyrzecza, aby jako mężczyźni, z jednej strony podziękować za dar życia, a z drugiej za dar odczytania swojego powołania – mówił na wstępie Mszy św.

– Jednocześnie chcemy w tym akcie pokory i miłości zawierzyć to, co jest być może znakiem zapytania w naszym życiu. Chcemy zawierzyć przyszłość naszych rodzin, naszej Ojczyzny i Kościoła – dodał.

W homilii biskup senior Paweł Socha podkreślił, że miłość Boga to fundament mocy człowieka. – Dziś potrzebne jest świadectwo dojrzałej wiary, która polega nie tylko na odmówieniu „Wierzę w Boga”, ale także na nieustannym uczeniu się myślenia, mówienia i działania jak Chrystus – zauważył kaznodzieja.

– A to polega na czerpaniu z mocy Boga, walce ze złem i czynieniu dobra. Odpowiedzialności za obecność Boga i Kościoła w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym – dodał

Organizatorem pielgrzymki było Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna i Bractw św. Józefa w Gorzowie Wlkp., a także sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, parafie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, starosta powiatu międzyrzeckiego, burmistrz Międzyrzecza, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, Lubuski Kurator Oświaty oraz Międzyrzecki Ośrodek Kultury.

Międzyrzecz to jeden z najstarszych ośrodków chrześcijaństwa w Polsce. W pobliskiej wsi Święty Wojciech w 1003 r. zostali zamordowani misjonarze, święci Pierwsi Męczennicy Polski: Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn.

„Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski i Zamek Królewski, razem z kaplicą zamkową oraz żywy kult Męczenników Międzyrzeckich ukazują prawdę, że wiara w Jezusa Chrystusa była i jest najcenniejszym fundamentem na którym budujemy naszą teraźniejszość i przyszłość, nasz trwały ojczysty i rodzinny dom” – napisali w zaproszeniu organizatorzy.

Honorowy patronat nad pielgrzymką objął bp Tadeusz Lityński oraz wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

kk

Sprawdź także

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …

Skip to content