Pielgrzymi na Jasnej Górze

Pielgrzymi z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dotarli 12 sierpnia na Jasną Górę. Ponad 500 pątników przemierzyło szlak pieszo, a 1,5 tys. pielgrzymowało duchowo. W tym roku wędrówce towarzyszyły słowa kard. Stefana Wyszyńskiego.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

W tym roku na pątniczy szlak wybrało się ponad 500 osób. Z Gorzowa pielgrzymka wyruszyła – 31 lipca, z Głogowa – 1 sierpnia, a z Zielonej Góry – 2 sierpnia.

Wszystkie trzy gałęzie pielgrzymki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej miały jedno hasło: „Wszystko postawiłem na Maryję”. – To słowa, kard. Stefana Wyszyńskiego, są bliskie każdemu pielgrzymowi, bo pielgrzym na co dzień stawia na Maryję – podkreśla ks. Krzysztof Kocz, przewodnik zielonogórskiej pielgrzymki.

Pielgrzymów wyruszających w drogę pożegnał biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński. Podobnie było 12 sierpnia na zakończenie pielgrzymki na jasnogórskich błoniach.

Później odbyła się Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Bp Tadeusz Lityński zauważył, że były już pielgrzymki w okresie zaborów, wojny, stanu wojennego czy powodzi, ale nie było jeszcze pielgrzymki w czasie pandemii. – Przecież ciągle obowiązują nas rygory sanitarne. Bałem się, że będę bombardowany jakimiś niepokojącymi informacjami z trasy pielgrzymiej, a tu cisza. Pytałem o problemy szczególnie zdrowotne. Wszyscy zdrowi, niektórzy z małymi niedomaganiami. Można powiedzieć, że to cud – mówił hierarcha.

– Dzięki Opatrzności Bożej możemy dziś znów stanąć przed obliczem Matki, tu, na Jasnej Górze, aby wspólnie ucieszyć się i podziękować za dar wspólnego, pieszego pielgrzymowania – kontynuował.

W homilii kaznodzieja odniósł się do słów mistrzyni olimpijskiej Anity Włodarczyk, która w jednym z wywiadów podkreśliła, że po każdym sezonie przyjeżdża na Jasną Górę, aby podziękować Panu Bogu i Jego Matce. – Drodzy pielgrzymi, to świadectwo naszej mistrzyni jest dla nas wskazówką, że w naszych zmaganiach dnia codziennego też potrzebujemy łaski wiary, potrzebujemy bliskości Boga. Czy problemy dnia codziennego, rodzinne, szkolne, zawodowe, zmagania ze słabościami i nałogami nie są naszą areną olimpijską? Te zmagania ciągle trwają, nasz sezon olimpijski jest w trakcie. A może czeka nas w najbliższej przyszłości jakieś szczególne doświadczenie. I właśnie na ten czas potrzeba, aby Pan Bóg i Matka Boża była z nami – mówił biskup.

– Pan daje nam, życiowym olimpijczykom, swoje Słowo. Nie jest to jednak jedna z wielu, światowych mądrości, ale Słowo, które chce się wydarzyć w Twoim życiu! – dodał.

Na zakończenie homilii biskup podkreślił, że każde pielgrzymowanie na Jasną Górę ma prowadzić do wzrostu wiary.

Przewodnikiem gorzowskiej grupy był ks. Krzysztof Kolanowski, a głogowskiej – ks. Leszek Okpisz.

12 sierpnia do Czarnej Madonny dotarli także uczestniczy XXIX Nauczycielskich Warsztatów w Drodze. Tutaj pielgrzymom przewodził ks. Andrzej Oczachowski.

 

Sprawdź także

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma dwóch nowych diakonów

W zielonogórskiej konkatedrze 18 maja bp Adrian Put udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium …

Skip to content