poniedziałek , 10 czerwca 2024

50 lat Duszpasterstwa Akademickiego w Gorzowie Wlkp.

W tym roku mija 50 lat od powstania Duszpasterstwa Akademickiego w Gorzowie Wlkp. Było to okazja do modlitwy pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego oraz spotkania wychowanków legendarnego Szefa, czyli ks. prał. Witolda Andrzejewskiego.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w gorzowskiej katedrze, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej podkreślił w homilii, że dzisiejsza liturgia to okazja do podziękowania za wielki wkład Duszpasterstwa Akademickiego w życie Kościoła w Gorzowie Wlkp. – Nie tylko dziękujemy za formację chrześcijańską, ale także za klimat wolności i odważnego ruchu patriotycznego, który dał o sobie znać w czasach burzliwych przemian społecznych – mówił bp Lityński.

– Nie moglibyśmy mówić o opozycyjnej karcie miasta Gorzowa Wlkp. bez istotnego wkładu duszpasterza, czyli ks. prał. Witolda Andrzejewskiego i jego bliskich współpracowników z DA. Katechezy, rekolekcje, koncerty, wieczory poezji i filmu, pielgrzymki, kolportaż literatury podziemnej – to wszystko formowało chrześcijańskie i patriotyczne postawy wielu młodych ludzi – dodał.

Dalsze uroczystości odbyły się Teatrze im. Juliusza Osterwy. Tu swój wykład „Duszpasterstwo Akademickie ks. Witolda Andrzejewskiego w świetle historii” miał Piotr Mierecki – działacz opozycyjny w PRL i uczestnik spotkań DA.

Wychowankowie legendarnego kapłana Solidarności założyli nawet Stowarzyszenie Absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego im. ks. Witolda Andrzejewskiego. To grupa osób, które zetknęły się w różnorodny sposób z działalnością DA lat 70. i 80. – Duszpasterstwo Akademickie było dla nas oazą wolności, czyli miejscem, w którym nieskrępowanie mogliśmy mówić o wszystkim. Mieliśmy możliwość zgłoszenia naszego sprzeciwu wobec otaczającej nas ponurej komunistycznej rzeczywistości – mówi Marek Rutkowski, prezes Stowarzyszenia, które zorganizowało dzisiejszy jubileusz.

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content