poniedziałek , 22 kwietnia 2024

25. lecie kościoła parafialnego w Wilkanowie

„Powróćmy do źródła dobra, ukochajmy nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas jubileuszu 25-lecie konsekracji kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkanowie, który odbył się 24 czerwca.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Na uroczystości nie zabrakło wszystkich dotychczasowych proboszczów i inicjatora budowy kościoła.

W homilii bp Lityński porównał parafię do małej elektrowni duchowej. – To tutaj dostępujemy, otrzymujemy zasilanie naszych pokładów dobra i piękna. A odpowiednie systemy bezpieczeństwa chronią nas przed zagrożeniem – powiedział biskup.

– Gdyby spróbować policzyć posługę sakramentalną: ilość chrztów, komunii, odprawionych Mszy św., udzielonych spowiedzi św., zawartych małżeństw, ilość katechez i wygłoszonych nauk rekolekcyjnych i katechez. Gdyby policzyć wydarzenia duszpasterskie, inicjatywy lokalne na rzecz lokalnego środowiska, na rzecz miejscowości, wydarzenia kulturalne, pomocowe i charytatywne. To uzbierałoby się tego bardzo wiele. Te wszystkie wydarzenia sakramentalne, modlitewne, kulturalne i społeczne były wpisane w działanie Bożej Mądrości, Bożej Miłości, której inspiratorem jest Duch Św. To właśnie parafia daje nam tę możliwość spotkania z żywym Bogiem – dodał.

Kaznodzieja przypomniał, że człowiekowi potrzebna jest modlitwa, bo potrzebujemy życia i nadziei. – Człowiek bez nadziei umiera. Ale życie parafialne to także doświadczenie wspólnoty. Chcę podkreślić, że parafia w Wilkanowie, to bardzo ważne miejsce na mapie naszej diecezji i dziękuję za dokonujący się tutaj  apostolat modlitwy. Dziękuję księdzu proboszczowi za przypomnienie historii, początków wspólnoty parafialnej, za przywołanie kapłanów, którzy mają swój ogromny wkład w życie tej parafii – podkreślił biskup.

Biskup zachęcił zgromadzonych do odkrywania mocy adoracji Najświętszego Sakramentu. –Odkryjmy to najważniejsze źródło – źródło wszelkiego dobra. Jest nim Najświętsze Serce Jezusa, w którym tak mało pokładamy dziś nadziei. I dlatego źródło zła tryska z naszych serc. Powróćmy do źródła dobra, ukochajmy nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa – podkreślił.

W uroczystości wziął udział ks. prał. Grzegorz Grzybek, który był inicjatorem i budowniczym kościoła w Wilkanowie, a także jego następca ks. Jerzy Piasecki, który doprowadził do końca dzieło zainicjowane przez poprzednika. Po ks. Piaseckim, proboszczem był ks. Dariusz Orłowski, a teraz jest nim ks. Piotr Kępka.

Parafia został erygowana 25 stycznia 1995 r. Oprócz Wilkanowa zostały przydzielone do niej Słone i Buchałów.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …