50-rocznica instalacji Gorzowskiej Kapituły Katedralnej

W kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. 6 marca odbyły się obchody 50-lecia Gorzowskiej Kapituły Katedralnej. Z tej okazji odbyły się uroczyste nieszpory, Msza św. i jubileuszowa sesja.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Uroczystość odbyła się dokładnie w 50. rocznicę ustanowienia Gorzowskiej Kapituły Katedralnej. – To była instalacja pierwszej kapituły katedralnej na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej od czasów reformacji – zauważa bp pomocniczy Adrian Put.

Gorzowska Kapituła Katedralna powstała – dzięki staraniom bp. Wilhelma Pluty – krótko po podniesieniu tymczasowej struktury kościelnej w Gorzowie Wlkp. do rangi diecezji. 28 listopada 1972 r. papież Paweł VI bullą „Cathedralia collegia” ustanowił przy gorzowskim kościele katedralnym kapitułę kanoników. – Pierwsza sesja i instalacja kanoników została zwołana do Gorzowa 6 marca 1973 roku i na pamiątkę tamtego wydarzenia to dzisiejsze spotkanie: uroczyste nieszpory, Msza konwentualna i sesja generalna kapituły gorzowskiej – wyjaśnia bp Adrian Put.

Jubileuszowej modlitwie 6 marca przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – To powołanie do kapituły katedralnej jest powołaniem Kościoła – przypomniał bp Tadeusz Lityński. – Wierzyć w Kościół to wierzyć w Boga w konkretnym miejscu i czasie. I dlatego też składamy wspólnie dziękczynienie Bogu za tę kapitułę – dodał.

W czasie nieszporów katechezę o okolicznościach powstania, organizacji i nowych wyzwaniach synodalnych Gorzowskiej Kapituły Katedralnej wygłosił ks. kan. Mariusz Kołodziej – kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. – Powołanie w 1973 r. gorzowskiej kapituły katedralnej wpisuje się w całą drogę stabilizacji życia Kościoła gorzowskiego i jego drogi od tymczasowej administracji po samodzielne biskupstwo. Mimo, że na przestrzeni lat status kapituły uległ znaczącej zmianie to jednak jej istota – jak się wydaje – pozostaje niezmieniona. Znakomicie ujął to przed 50-u laty bp Wilhelm Pluta, kiedy to ustanawiając gorzowską kapitułę katedralną podkreślał, że nie o zewnętrzne szaty chodzi, ale o cnoty i świadectwo życia i o zespół duszpasterzy, kapłanów wielkiej pracy i wyznawania mocy wiary, branej z Jezusa Chrystusa – mówił na zakończenie ks. Mariusz Kołodziej.

W skład kapituły przed 50 laty weszli wówczas: ks. prał. Józef Michalski, oficjał Sądu Biskupiego w Gorzowie – ustanowiony dziekanem kapituły; ks. inf. Władysław Sygnatowicz, wikariusz generalny – ustanowiony proboszczem kapituły; ks. prał. Edward Jagodziński, ks. prał. Mieczysław Marszalik, ks. Stanisław Kusiak, ks. Henryk Guzowski, ks. Piotr Janik, ks. prał. Tadeusz Demel, ks. Konrad Herrmann, ks. Franciszek Hornik, ks. Tadeusz Szewczyk.

Gorzowska Kapituła Katedralna liczy aktualnie 11 kapłanów (po śmierci ks. inf. Romana Harmacińskiego wakuje urząd prepozyta), zaś tytułem jej kanonika honorowego obdarzono 31 osób.

Obecnie oprócz kapituły katedralnej w Gorzowie Wlkp. w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej funkcjonuje jeszcze kapituła kolegiacka przy zielonogórskiej konkatedrze oraz – niedawno reaktywowana – kapituła głogowska przy tamtejszej kolegiacie.

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …