niedziela , 23 czerwca 2024

Wydawnictwo na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

„Święty Jan Paweł II a Kościół zielonogórsko-gorzowski” to tytuł najnowszej publikacji autorstwa bp. Pawła Sochy. Bogato ilustrowane opracowanie ukazało się nakładem diecezjalnej oficyny.

„Któż zna lepiej i kto lepiej opisze historię naszego lokalnego Kościoła i związków z Kardynałem Wojtyłą, a następnie z Janem Pawłem II?” – pyta retorycznie biskup diecezjalny Tadeusz Lityński we wstępie do publikacji przygotowanej przez biskupa pomocniczego seniora diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Pawła Sochę, któremu w 1973 roku sakry biskupiej udzielił w katedrze gorzowskiej sam kard. Karol Wojtyła.

Autor opisuje wielowymiarowe związki Karola Wojtyły, potem biskupa, kardynała i papieża z Kościołem gorzowskim, Ziemią Lubuską, Głogowską i Pomorzem Zachodnim. Były to kontakty najpierw o charakterze krajoznawczo-wypoczynkowym, a potem duszpasterskim i przyjacielskim.

Okres niemal 50 lat omówiony jest według okresów rządów biskupów diecezji: Wilhelma Pluty (1986-1993), Józefa Michalika (1986-1993) i Adama Dyczkowskiego (1993-2005). Opracowanie obejmuje także relacje z biskupami pomocniczymi i bp. Stefanem Regmuntem.

Książka ukazuje najważniejsze wydarzenia i wypowiedzi św. Jana Pawła II do biskupów i diecezjan, a także niektóre ważne teksty z korespondencji urzędowej. Oczywiście w centrum znajduje się najważniejsze wydarzenie w historii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, jakim była wizyta św. Jana Pawła II 2 czerwca 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim.

Albumowe wydanie przygotowane przez Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej dostępne jest w sklepach Diecezjalnej Księgarni św. Antoniego.

(Materiał ze strony Gościa Niedzielnego – oddział zielonogórsko-gorzowski)

Sprawdź także

Główny odpust w Rokitnie

W sanktuarium w Rokitnie trwają obchody święta patronalnego Matki Bożej Rokitniańskiej. Rozpoczęły się już w …

Skip to content