Dzień Sybiraka w Gorzowie Wlkp.

Uroczystości z okazji Dnia Sybiraka odbyły się 17 września w całym regionie. Mszy św. na gorzowskim cmentarzu komunalnym przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w homilii zauważył, że osoby zesłane na Sybir w trudnym i bolesnym życiu miały poczucie odpowiedzialności za skarb wiary przekazywanej swoim dzieciom. – Dzisiaj uświadamiamy sobie, że nasi bracia i nasze siostry, zesłańcy Sybiru, bez duszpasterzy, bez świątyń i sal parafialnych, bez Biblii i książek religijnych, bez katechetów i prasy katolickiej, przekazywali wiarę swoim świadectwem. W takich trudnych warunkach przekazywana była również miłość do Ojczyzny, przekazywany był ojczysty język – podkreślił bp Lityński.

– Siostry i Bracia! Dzisiaj wspominając ten dramatyczny dzień napaści Związku Sowieckiego na Polskę i w konsekwencji rozpoczęcie procesu eksterminacji narodu Polskiego przez sowieckiego okupanta swoją obecnością chcemy powiedzieć Polsce, Ojczyźnie naszej, że pamiętamy! Tą modlitwą i obecnością wygrywamy walkę o pamięć historyczną. Ową pamięć jesteśmy winni tym, którzy złożyli ofiarę z życia; także tym, którym Bóg pozwolił przeżyć i powrócić do Ojczyzny. Tą modlitwą błagamy również o miłosierdzie Boga – kontynuował.

Dalsze uroczystości z ceremoniałem wojskowym odbyły pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu. – Dziś oddajemy hołd i szacunek wszystkim, którzy zostali wtedy pomordowani, zamęczeni i do dzisiaj pozostali na nieludzkiej ziemi – powiedział wojewoda Władysław Dajczak.

W uroczystości wzięli także wiceprezydent Małgorzata Domagała oraz przewodniczący Rady Miasta – Jan Kaczanowski, proboszczowie gorzowskich parafii, kombatanci, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta.

Duszpasterzem gorzowskich Sybiraków jest ks. Henryk Jacuński.

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ

Krzysztof Król – Gość

Niedzielny

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content