Akolitat i kandydatura w Paradyżu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, 8 grudnia, siedmiu kleryków otrzymało posługę akolitatu, a sześciu stało się oficjalnie kandydatami do święceń diakonatu i prezbiteratu.

– Macie pomagać prezbiterom i diakonom w wykonywaniu ich urzędu i jako nadzwyczajni szafarze udzielać Komunii Świętej wiernym, a także zanosić ją chorym. Przeznaczeni w specjalny sposób do tej posługi, starajcie się głębiej przeżywać Ofiarę eucharystyczną i na jej wzór kształtować własne życie – zwrócił się bp Paweł Socha w obrzędzie ustanowienia akolitów.

Nowi akolici to: kl. Łukasz Bajcar – parafia Wniebowzięcia NMP w Szprotawie, kl. Paweł Ciborowski-Kozłowski parafia Miłosierdzia Bożego w Żarach, kl. Marc-Thilo Glowacki parafia MB Różańcowej w Kłodawie, kl. Dawid Klepusewicz  parafia św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli, kl. Wojciech Lisiewicz parafia św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, kl. Paweł Mikołajczak parafia św. Józefa Oblubieńca we Wschowie i kl. Grzegorz Zajadlak parafia św. Mikołaja w Skwierzynie

Akolitat to jedna z dwóch posług, obok lektoratu, które przyjmuje każdy alumn przygotowujący się do kapłaństwa. Klerycy będą teraz mogli m.in. rozdawać Komunię św. podczas Mszy św. i zanosić Pana Jezusa chorym.

Tego samego dnia ich starsi bracia stali się oficjalnie kandydatami do święceń diakonatu i prezbiteratu. Kandydatura to obrzęd, w którego czasie klerycy potwierdzają pragnienie przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu, a biskup w imieniu całego Kościoła włącza ich do grona kandydatów.

Kandydaci do święceń diakonatu i prezbiteratu to: kl. Aleksander Gostyński – parafia św. Michała Archanioła w Świebodzinie, kl. Wojciech Przyborowski – parafia Św. Mikołaja w Świebodzicach, kl. Sebastian Pytlik – parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, kl. Tomasz Westfal – parafia pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, kl. Rafał Zbrożek – parafia pw. Ducha Świętego w Słubicach i kl. Wojciech Żabiński- parafia pw. Nawiedzenia NMP w Klenicy.

– Po kilku latach formacji w seminarium staję we wspólnocie Kościoła i wraz ze współbraćmi wyrażam wolę i gotowość do przyjęcia święceń. Jest to również szczególny moment, w którym poleca się nas szczególnej modlitwie, aby ten czas był jeszcze większą okazją do rozkochania się w Bogu oraz Kościele. Oprócz tego również my sami deklarujemy pragnienie odpowiedniego przygotowania do święceń oraz kształtowanie naszych wnętrz – wyjaśnia kl. Aleksander Gostyński.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content