„Archeologia niebiańska” w Świdnicy

W Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza 23 listopada otwarto wystawę. Wszystkie eksponaty został znalezione po lipcowym pożarze gorzowskiej katedry.

Do 11 stycznia mieszkańcy Zielonej Góry, Świdnicy i wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć z bliska ceramikę, telegramy, dziecięce zabawki i inne przedmioty używane w regionie w wieku XIV i późniejszych stuleciach. Wszystkie odnalezione zostały w zgliszczach po lipcowym pożarze gorzowskiej katedry. To właśnie z nich stworzono wystawę „Archeologia niebiańska”.

Wernisaż wystawy odbył się 23 listopada w pałacu Kittlitzów przy ulicy Długiej 27 w Świdnicy, czyli siedzibie Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał gospodarz wydarzenia oraz współorganizatorzy – Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp., katedra gorzowska oraz firma ENERIS Surowce.

Prezentowane podczas wystawy znaleziska – łącznie ponad 100 artefaktów – to wynik 9 miesięcy poszukiwań archeologicznych prowadzonych w 2017 r. i 2018 r. na terenie bazy ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim.

Trafiły tam bezpośrednio po pożarze gorzowskiej katedry oraz w trakcie prac przygotowawczych do remontu. Badania zrealizowane przez archeologów z Muzeum Lubuskiego pod kierownictwem Stanisława Sinkowskiego należały do pionierskich. Po raz pierwszy w Polsce prace archeologiczne prowadzone były bowiem w materiale pochodzącym ze sklepień budowli średniowiecznej.

Ważnym uzupełnieniem wystawy są zdjęcia wykonane podczas lipcowego pożaru oraz prowadzonych prac remontowych. Do tej pory wystawa była prezentowana w Muzeum Lubuskim w Gorzowie.

Wystawa objęta jest patronatem honorowym bp. Tadeusza Lityńskiego, Prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, prezydenta Gorzowa Wlkp. Jacka Wójcickiego, przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr Barbarę Bielinis-Kopeć.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie.

„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Adwent i nowy rok duszpasterski

W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent – okres …

Skip to content