Barbórka w Zielonej Górze

W Zielonej Górze 1 grudnia świętowali górnicy wydobywający na co dzień ropę i gaz. Przed Akademią Barbórkową, jak zawsze, była Msza św. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński.

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. – Spotykamy się dziś w naszej świątyni, aby za pośrednictwem św. Barbary, patronki górników, podziękować za miniony rok – mówił proboszcz ks. Mirosław Maciejewski tuż przed Mszą św.

Zebranych przywitał dyrektor zielonogórskiego oddziału PGNiG. – Górnicze święto, sztandary, orkiestra i galowe mundury. Wszystko to pokazuje i podkreśla, że jest to dla nas naprawdę ważny dzień. Wspólną modlitwą rozpoczynamy nasze zielonogórskie obchody Barbórki. Bóg był mocą i siłą dla św. Barbary. Poprzez wstawiennictwo patronki tego doniosłego dnia w życiu górników będziemy w tej Mszy św. dziękować za miniony rok pracy, a także prosić, aby z Bożą opieką spokojnie patrzeć w nadchodzącą przyszłość – mówił dyrektor Krzysztof Krupiński.

Pasterz diecezji podczas Mszy św. modlił się za górników i ich rodziny. – Wasza wspólnota zawodowa ma za swoją patronkę i opiekunkę św. Barbarę. I nawet jeśli w ciągu roku nie pamiętamy o niej, to jest taki jeden dzień, w którym wyrażamy jej naszą wdzięczność i zwracamy się do niej o pomoc – mówił w homilii biskup.

Akademia barbórkowa odbyła się w Teatrze Lubuskim. W jej trakcie zostały wręczone odznaczenia, m.in. przyznane przez ministra energii – „Zasłużony dla przemysłu naftowego i gazowniczego” oraz nadane przez prezesa PGNiG SA – „Zasłużony dla górnictwa naftowego i gazowniczego”. Oprócz tego przyznano dyrektorskie oraz inżynierskie stopnie górnicze, a także wręczono odznaki honorowe dla ratowników górniczych i listy gratulacyjne z okazji jubileuszu 45-, 40-, 35-, 30- i 25-lecia pracy zawodowej w górnictwie naftowym i gazownictwie.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content