Bp Tadeusz Lityński wręczył statuetki „Lubuski Samarytanin”

W Świebodzińskim Domu Kultury 18 października bp Tadeusz Lityński wręczył statuetkę „Lubuski Samarytanin”. To wyróżnienie dla osób i instytucji, które podejmują przykładną, bezinteresowną i holistyczną służbę względem osób chorych, cierpiących i ich rodzin oraz przyczyniają się poprzez swoją pracę do poprawy jakości opieki zdrowotnej.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Jak co roku statuetkę przyznano w trzech kategoriach: wolontariusz; pracownik Służby Zdrowia, instytucje i stowarzyszenia.

Statuetkę w tym roku otrzymali: Jakub Stec – wolontariusz z Hospicjum św. Brata Alberta w Żarach i Halina Leśniewska – wolontariuszka z Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp.; dr Jacek Smykał – kierownik Oddziału Zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze; Brunona Sydora – emerytowany lekarz z Bytomia Odrzańskiego. Natomiast wśród instytucji wyróżniono Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. i Fundację Szansa dla Niewidomych.

Nagrodę wręczył bp Tadeusz Lityński. – Wielu lekarzy, wiele pielęgniarek, wiele osób z personelu medycznego, wiele wolontariuszy i wiele instytucji bardzo ofiarnie pracuje i służy chorym. Chcemy to zauważyć – podkreślił hierarcha.

– W zalewie wielu negatywnych informacji, bardzo smutnych i bolesnych chcemy pokazać, że jest wiele dobra i ta statuetka ma pokazać to dobro, które dzieje się pośród nas – dodaje.

Ideą nagrody ma swój początek w biblijnym fragmencie o miłosiernym Samarytaninie. – To fragment Ewangelii, który wydaje się być zadaniem nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich ludzi, którzy chcą nieść miłość – wyjaśnia ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia.

– Pragniemy w tych dniach zwrócić uwagę na osoby chore i cierpiące, a także chcemy wyrazić wdzięczność wszystkim pracownikom służby zdrowia: lekarzom, pielęgniarkom, położnym, ratownikom medycznym, fizjoterapeutom, kapelanom, psychologom za codzienną opiekę, pomoc medyczną i gotowość w towarzyszeniu chorym – dodaje.

Galę poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński, a homilię wygłosił biskup pomocniczy Adrian Put.

Na koniec Mszy św. lekarze, pielęgniarki i kapelani chorych zawierzyli się Matce Bożej Cierpliwie Słuchającej, która jest patronką diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Kapituła nagrody przyznała również nagrodę specjalną w postaci pamiątkowej tablicy. Poświęcono ją życiu i działalności dr Genowefy Abłażej ze Świebodzina, twórczyni diecezjalnego poradnictwa rodzinnego, odznaczonej Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nagroda „Lubuski Samarytanin” jest nagrodą biskupa zielonogórsko-gorzowskiego ustanowioną na wniosek Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. W skład kapituły  oprócz wikariusza biskupiego ds. duszpasterskich i kapelanów rejonowych, wchodzą m.in. dyrektor Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze; dyrektor Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego; prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Zielonej Górze; przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Zielonej Górze; prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gorzowie Wlkp.; przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wlkp.; dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu w Zielonej Górze.

Sprawdź także

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …

Skip to content