Dzień Modlitwy i Pokuty

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, w tym roku przypadający 4 marca, już po raz szósty Kościół w Polsce będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej centralne nabożeństwo pokutne zostanie odprawione tego dnia w świebodzińskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Rozpocznie się ono o godz. 18.00 od Drogi Krzyżowej, a po jej zakończeniu, o godz. 18.30, będzie sprawowana msza św. Modlitwy w Świebodzinie poprowadzą duchowni pełniący w diecezji funkcje związane z prewencją nadużyć oraz alumni wyższego seminarium duchownego.
Ponadto w niedzielę 27 lutego w kościołach całej diecezji zostanie odczytany komunikat abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski i delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw ochrony dzieci i młodzieży. Proboszczowie wszystkich parafii otrzymali również materiały duszpasterskie i liturgiczne dla zorganizowania w swoich wspólnotach celebracji i nabożeństw związanych z Dniem modlitwy i pokuty.

Inicjatywy ogólnopolskie dnia modlitwy i pokuty

W przeddzień Dnia modlitwy i pokuty, w czwartek 3 marca o godz. 21.00 rozważanie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze poprowadzi ks. Grzegorz Szczygieł MS, duszpasterz osób pokrzywdzonych w zgromadzeniu saletynów. Intencja modlitwy za osoby zranione wybrzmi również w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach w piątek 4 marca o godz. 15.00. Modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzą siostry Matki Bożej Miłosierdzia.

„Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy” – napisał abp Wojciech Polak w komunikacie przed Dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień modlitwy i pokuty będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Eucharystii o godz. 18.00.

Komunikat Delegata KEP

Materiały duszpasterskie

Pomoc w przeżyciu I piątku Wielkiego Postu we wszystkich wspólnotach parafialnych w Polsce stanowią przygotowane materiały duszpasterskie. W tegorocznych materiałach na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich znajduje się rozważanie drogi krzyżowej, propozycja dwóch homilii, modlitwy wiernych oraz rozważania bolesnych tajemnic różańca. – Autorem rozważań drogi krzyżowej – krótkich, ale głębokich teologicznie – jest o. Tomasz Grabowski, dominikanin. Biskup Damian Muskus – biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej oraz ks. Jakub Kołacz SJ – delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, przygotowali propozycje homilii do tekstów Ewangelii odczytywanych tego dnia w kościołach – wylicza ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. – Materiały duszpasterskie na dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich zawierają także rozważania różańcowe, które przygotowały siostry zakonne z telefonu zaufania „Siostry dla Sióstr” i siostry towarzyszące osobom zranionym.

Materiały duszpasterskie na Dzień Modlitwy i Pokuty

Świadectwa pokrzywdzonych

Osoby, które doświadczyły wykorzystania seksualnego, podkreślają, że wsparcie, które otrzymują od wspólnoty Kościoła, która modli się za nie w Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, jest im potrzebne.

„Każdego roku zaczynam myśleć o pierwszym piątku Wielkiego Postu i oczekiwać go dużo wcześniej. Nie ze względu na wyjątkowość wydarzeń tego dnia, ale ze względu na wielkie pragnienie zaufania Wspólnocie Kościoła na nowo… Mimo że czuję, że do tego zaufania jeszcze bardzo daleko, to pokorna obecność, dzielenie bólu, słowo „przepraszam” brzmią tego dnia dla mnie tak szczególnie. Wierzę, są one dla mnie i Wspólnoty Kościoła drogą do siebie nawzajem” – pisze w swoim świadectwie skrzywdzona wykorzystaniem seksualnym w Kościele.

„Dla mnie, osoby skrzywdzonej wykorzystaniem seksualnym przez księdza, ten dzień jest bardzo ważny. Jednoczy wspólnotę Kościoła przy nas, aby nas wysłuchać, otoczyć modlitwą i miłością. (…) Ten dzień jest nie tylko wypełniony modlitwą do Boga, ale jest także głośnym krzykiem do sumień, aby te tragiczne wydarzenia, które zniszczyły życie tak wielu z nas, już nigdy się nie powtórzyły” – podkreśla Tomasz ze Szczecina.

Oba świadectwa zamieszczone są na stronie wspolnotazezranionymi.pl

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content