Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej

W Zielonej Górze 14 sierpnia rozpoczęła się Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej z Zielonej Góry. Przez dwa i pół miesiąca pielgrzymi będą iść przez Polskę, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię, aż na szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Pielgrzymkę poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne w parafii ewangelicko-augsburskiej w Zielonej Górze. Modlitwie przewodniczyli bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, i bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Kościoła rzymskokatolickiego. – Wspólnie idźmy w drogę, głosząc całemu światu, jak ważne są odpowiedzialność za nasz świat i sprawiedliwość klimatyczna – podkreślił w kazaniu bp Pytel.

Na zakończenie pielgrzymów pobłogosławił bp Lityński. – Już po raz 5. ludzie z różnych krajów, różnych grup społecznych i organizacji zaczęli domagać się sprawiedliwych, ambitnych i trwałych środków ochrony klimatu oraz wsparcia dla najbiedniejszych w radzeniu sobie ze szkodami związanymi z klimatem – mówił ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.

Na zakończenie nabożeństwa biskupi oraz pielgrzymi, głównie z Niemiec, ale także z Polski, podpisali okolicznościowy list do papieża Franciszka. Wyrazili w ten sposób jedność z papieskim przesłaniem zawartym w encyklice Laudato si’, a także poprosili o błogosławieństwo. Pełny tekst: TUTAJ.

Pielgrzymka natomiast zakończy się 29 października w Glasgow, gdzie od 31 października do 12 listopada zaplanowano szczyt klimatyczny COP26.

Trasa wiedzie przez 4 państwa – Polskę. Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię. W trakcie pielgrzymki pielgrzymi będą odwiedzać miejsca, w których środowisko naturalne jest zagrożone, jak również te, w których znaleziono rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Inicjatorami Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej są niemieckie środowiska ekumeniczne – diecezje rzymskokatolickie, krajowe Kościoły ewangelickie, kościelne organizacje charytatywne. Natomiast polskim współorganizatorem pielgrzymki jest Polska Rada Ekumeniczna.

Sprawdź także

Adwent i nowy rok duszpasterski

W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent – okres …

Skip to content