Gra o tematyce liturgicznej na smartfony

W sklepie Google Play od 1 grudnia dostępna jest gra logiczna zawierająca układanki i quizy o tematyce liturgicznej.

Pierwsza aplikacja liturgiczna, stworzona dla użytkowników systemu Android, powstała w diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. Ks. Tomasz Sałatka i Tomasz Kuzioła przy współpracy animatorów diecezjalnej diakoni liturgicznej Ruchu Światło – Życie przygotowali narzędzie składające się z ponad 50 układanek i quizów z 440 pytaniami. W układankach pojawiają się obrazy świętych, księgi liturgiczne, szaty, paramenty i architektura. W pytaniach quizu użytkownicy mogą sprawdzić wiedzę z dziedzin liturgicznych obejmujących tematykę: szaty, księgi, postawy, gesty, architektura oraz ważny temat posługa kobiet w liturgii.

Dla kogo jest nowa aplikacja? Do wszystkich, dla których liturgia Kościoła jest ważna, jednocześnie chcieliby przez zabawę, gry logiczne poszerzyć swoją wiedzę oraz poznać wiele ciekawych i nowych tematów liturgicznych.

– Pracując z ministrantami, zauważyłem, że wielu z nich nie zna podstawowych pojęć. Aplikacja może im pomóc w przyswojeniu wiedzy liturgicznej przy okazji zabawy. Przy poprawnym ułożeniu elementów układanki wyświetla się nazwa przedmiotu, który powstał na obrazku, np.: korporał, palka, kociołek, lawetarz – tłumaczył ks. Tomasz Sałatka, pomysłodawca aplikacji.

Pomysł stworzenia aplikacji liturgicznej, łączącej przekazywanie wiedzy, zabawę i wykorzystanie narzędzi nowoczesnej technologii pojawił się przed dwoma laty na zjeździe duszpasterzy służby liturgicznej w Licheniu. Od idei do powstania gotowego produktu minęły miesiące intensywnej pracy. Ułożenie pytań do quizu, prace graficzne i stworzenie aplikacji przez informatyka. – Od dzisiaj aplikacja działa na urządzeniach z Androidem, ale jesteśmy w trakcie tworzenia wersji dla systemu iOS, powinna się ukazać w pierwszej połowie przyszłego roku. Wygląda na to, że jesteśmy pierwsi, wprowadzając na rynek całkiem nowy produkt – mówił Tomasz Kuzioła, informatyk.

Autorzy, w zależności od zainteresowania użytkowników, planują rozwój aplikacji, aktualizacje z nowymi pytaniami i układankami, oraz możliwość rywalizacji na platformie społecznościowej.

– Chcielibyśmy udostępnić część aplikacji, tę z układankami w innych wersjach językowych – angielskiej, francuskiej, włoskiej i hiszpańskiej – dodał ks. Tomasz Sałatka.

Ks. Marcin Siewruk
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Adwent i nowy rok duszpasterski

W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent – okres …

Skip to content