poniedziałek , 13 stycznia 2025

IX. Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

„Nie bójcie się dawać świadectwa” – te słowa wypowiedziane przez Jan Pawła II w 1997 roku podczas pielgrzymki do Gorzowa Wlkp. były hasłem przewodnim tegorocznej IX. Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza, która odbyła się 25 września. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Już po raz dziewiąty do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski przybyli mężczyźni z całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Pielgrzymka rozpoczęła się na Piastowskim Zamku Królewskim. Tam była m.in. wspólna modlitwa, apel wojskowy, salwy honorowe i wykład „Zachować dziedzictwo narodu ochrzczonego. Nauki z historii”, który wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk.

Hasło pielgrzymki wybrano nie przypadkowo. – Nasze czasy wymagają świadectwa i chcemy umacniać się w naszej misji dawania świadectwa – podkreśla ks. Henryk Grządko, jeden z organizatorów pielgrzymki.

– Modlimy się za przyczyną Pierwszych Męczenników Polski, aby nam pomogli dawać świadectwo. Ich wzór wciąż jest aktualny i ta misja trwa nadal. Chcemy rozwijać to, co oni zaczęli. Dzisiaj chcemy ewangelizować i nieść Dobrą Nowinę – dodał.

Później mężczyźni przeszli do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski. W pochodzie głównymi ulicami miasta nieśli ze sobą ponad 100 metrową biało-czerwoną flagę.

Tam wzięli udział w konferencji poświęconej bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, którą wygłosił ks. Grzegorza Cyran, a także wysłuchali świadectw. Na zakończenie odbyła Msza św., które przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który Odwołując się do hasła pielgrzymki „Nie bójcie się dawać świadectwa” podkreślił, że dzisiaj niezwykle ważne jest świadectwo ludzi tworzących Kościół. – Potrzebne jest świadectwo wiary mężów i ojców, ale też świadectwo ich miłości, ale świadectwo ich służby – podkreślił bp Tadeusz Lityński.

Homilię wygłosił bp Henryk Wejman ze Szczecina, który podkreślił, że pielgrzymka mężczyzn to doskonała okazja do zatrzymania się i pomyślenia na osobistą relacją z Bogiem. Sporo miejsca kaznodzieja poświęcił osobie św. Józefa. – Swoją postawą św. Józef uczy przede wszystkim współczesnych ojców, że nie mają nie tylko zapewnić dzieciom byt materialny, ale ponoszą także odpowiedzialność za jego wychowanie – podkreślił w homilii.

Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski utworzono 13 listopada 2012 roku.

W kościele w którym posługują ojcowie pallotyni znajdują się relikwie Pierwszych Męczenników Polski.

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content