poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Przewodnicy pielgrzymek z całej Polski odwiedzili Rokitno

„Pielgrzymka dla wielu osób jest kotwicą duchowego ratunku. Zarzucajcie dalej tę kotwicę! – powiedział bp Tadeusz Lityński w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, gdzie 29 września modlił się z kierownikami pieszych pielgrzymek na Jasną Górę z całej Polski.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Kapłani diecezję zielonogórsko-gorzowską, a konkretnie Dom Rekolekcyjny „Lubuski Nazaret” w Kęszycy Leśnej, wybrali na miejsce dorocznego spotkania, które odbyło się od 27 do 29 września. Drugiego dnia obrad odwiedzili m.in. diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. – Każdego roku w miesiącach wakacyjnych, gdy wielu kładzie akcent na wypoczynku, na koncentrowaniu się na radościach tego świata, wy konsekwentnie, poprzez pracę organizacyjną, ale przede wszystkim poprzez modlitwę przypominacie o prymacie ducha – mówił bp Lityński w homilii.

– Spotkania organizacyjne, objazdy trasy pielgrzymek, liczne rozmowy z przekonanymi i nieprzekonanymi do pielgrzymowania. Jawicie się jako heroldowie spraw duchowych, a szczególnie kultu Matki Bożej. Wasza modlitwa i zaangażowanie jest wpisane w testament bł. Stefana Kard Wyszyńskiego. W zderzeniu z coraz bardziej laickim, a nawet coraz bardziej antychrześcijańskim, wojującym światem jesteście świadkami wiary – dodał.

Kaznodzieja odniósł się także do wyzwań Kościoła po czasie lockdownu i trwającej pandemii. – Dziś naszym zadaniem, jako Kościoła, jest poszukiwanie możliwości, aby zaprosić do wyruszenia w pielgrzymkę swojego serca, swoich możliwości tych, którzy ciągle pozostają w zamknięciu obaw i niepewności – mówił bp Lityński.

– Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! Pielgrzymka jest taką właśnie drogą, gdzie idzie się czasami w trudne miejsca, przez trudne miejsca, gdzie nie rezygnuje się z nikogo. Pielgrzymka dla wielu osób jest taką kotwicą duchowego ratunku. Zarzucajcie dalej tę kotwicę! – apelował na zakończenie.

Spotkaniu dyrektorów pielgrzymek pieszych na Jasną Górę przewodniczy bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Do Kęszycy Leśnej przyjechał także paulin o. Waldemar Pastusiak, który jest kustoszem sanktuarium na Jasnej Górze.

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie to główne sanktuarium diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …