poniedziałek , 13 stycznia 2025

Jubileusz 30-lecia Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wlkp.

Najpierw Msza św. w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, a potem uroczysta gala w Teatrze im. Juliusza Osterwy – tak 21 września gorzowskie Hospicjum św. Kamila świętowało 30-lecie swojego istnienia. Przez ten czas placówka pomogła 70 tys. osób.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

W homilii bp Tadeusz Lityński podkreślił, że hospicjum dla pracowników, wolontariuszy, darczyńców było i jest wielką szkołą służby dla słabszych i cierpiących. – Hospicjum to dzieło miłości Bożej, dzieło samego Boga realizowane przez ludzi. Bez Bożego błogosławieństwa i namaszczenia nie mogło by ono moim zdaniem ani powstać, ani przez tyle lat realizować swoją misję – mówił kaznodzieja. – Hospicjum to dzieło miłości Bożej, dzieło samego Boga realizowane przez ludzi – dodał.

Dalsze uroczystości odbędą się w gorzowskim teatrze. Tu wojewoda lubuski Władysław Dajczak wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym osobom, które swoją postawą, pracą i zaangażowaniem zapisały się w historii hospicjum. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczone zostały: Joanna Mikołajczak i Hanna Rudzińska. Natomiast Brązowy Krzyż Zasługi otrzymały: Małgorzata Kasperska i Lucyna Brzezińska.

W trakcie gali wręczono także tytuły „Przyjaciel Hospicjum” dla osób, firm i instytucji, które stale wspomagają działalność gorzowskiego Hospicjum Św. Kamila.

W hospicjum ważną rolę pełni opieka duchowa. – Oczywiście przyjmujemy osoby wierzące i niewierzące. Każdy, kto przyjedzie do nas, otrzyma pomoc. Wielokrotnie zdarzało się, że nawet po 20–30 latach chorzy pojednali się z Bogiem – podkreśla Tadeusz Iżykowski, prezes Stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila.

Kapelanem w hospicjum jest ks. Piotr Krysztofiak.

Na jubileusz przybyła s. Michaela Rak ZSJM, która przez lata kierowała gorzowską placówką, a teraz prowadzi Hospicjum bł. Ks. Michała Spoćki w Wilnie. – Hospicjum św. Kamila musi być bo ono przemienia świat – podkreśla s. Michaela.

Gorzowskie hospicjum jest bardzo chętnie wspierane przez mieszkańców. – Hospicjum ma naprawdę wielu przyjaciół. Są ich tysiące. Osoby przekazujące nam 1,5 proc. podatku, darczyńcy zbiórki publicznej, firmy, instytucje, a nawet dzieci z przedszkoli i szkół biorące udział w akcji Pola Nadziei. Czujemy się bezpiecznie, mając takie wsparcie – podkreśla Jolanta Gintowt, dyrektor hospicjum.

Hospicjum Św. Kamila, które powstało w 1993 roku pomaga osobom z chorobą nowotworową, a po ich odejściu wspiera także ich rodziny w okresie żałoby. Dziś hospicjum to siedem działów: hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe dla dorosłych i hospicjum domowe dla dzieci. Jest także świetlica „Jaskółka” dla dzieci osieroconych i rodzeństwa małych pacjentów, a także dział pobytu dziennego dla seniorów, osób samotnych, osób z chorobą Alzheimera. Trzeba też wspomnieć o dziale fizjoterapii oraz darmowej wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Z pomocy gorzowskiego hospicjum przez 30 lat działalności skorzystało ok. 70 tys. ludzi.

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content