Jubileuszowe znaki

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem pięćdziesięciolecia diecezji w I niedzielę Wielkiego Postu w katedrze w Gorzowie Wlkp. i w zielonogórskim kościele konkatedralnym podjęto dwie inicjatywy – adorację Najświętszego Sakramentu i dyżur spowiedniczy – stanowiące rocznicowe wotum duchowieństwa.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w obu najważniejszych kościołach diecezji odbywa się codziennie od rana do wieczora, natomiast dyżur spowiedniczy w gorzowskiej katedrze ma miejsce w czwartki od godz. 8.00 do 18.00, a w zielonogórskiej konkatedrze od poniedziałku do piątku po południu, w godz. 15.00-18.00.

W 1945 roku na obszarze tzw. Ziem Odzyskanych powstały tymczasowe struktury kościelne. Dopiero 28 czerwca 1972 r. papież Paweł VI bullą Episcoporum Poloniae coetus ustanowił na tym obszarze nowe diecezje. Jedną z nich była Diecezja Gorzowska z siedzibą w Gorzowie Wlkp. Bullą Totus Tuus Poloniae populus z 25 marca 1992 r. św. Jan Paweł II dokonał reorganizacji struktur kościelnych w Polsce. W ramach tych zmian diecezja została przemianowana na zielonogórsko-gorzowską, a jej stolicę przeniesiono do Zielonej Góry. Miała również miejsce pewna korekta jej granic.

Główne obchody 50. rocznicy ustanowienia diecezji zaplanowano na 18 czerwca br. w Rokitnie.

Zielonogórskiej Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …