poniedziałek , 22 kwietnia 2024

„Kompleksowy remont zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu – etap I”

Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska realizuje projekt pn. „Kompleksowy remont zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu – etap I” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, Priorytet VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Działanie 8.2 Ochrona zabytków.

Wartość całkowita projektu: 20 000 000,00 PLN

Dofinansowanie: 17 000 000,00 PLN

Projekt swoim zakresem obejmuje:

Przedmiotem projektu jest rewaloryzacja unikatowego zabytkowego zespołu opactwa poaugustiańskiego zlokalizowanego w Żaganiu. Interwencją zostanie objęty cały kompleks unikatowych zabudowań sakralnych. Zabytek ten jest unikatowy na skalę europejską, cechuje się wysokimi walorami historycznymi i ma ogromny potencjał kulturotwórczy i dydaktyczny.

Przewidziany projektem zakres rzeczowy prac stanowi I etap długofalowego programu rewitalizacji i rewaloryzacji zespołu poaugustiańskiego.

Wnioskowany zakres obejmuje trzy zadania:

1. Remont konserwatorski elewacji kościoła i dawnego pałacu opackiego z barokową

Biblioteką.

1. Remont wnętrza kościoła (sklepienia, ściany, ołtarz główny i organy)
  2. Remont i adaptacja wybranych pomieszczeń części klasztornej na potrzeby ścieżki

muzealnej.

Na szczególną uwagę zasługuje unikatowa biblioteka klasztorna z zachowanym wyposażeniem

i księgozbiorem, do której polichromie stworzył G.W. Neunhertz. Zespół opactwa poaugustiańskiego w Żaganiu zalicza się do najcenniejszych zabytków historycznego Śląska. Jest wybitnym przykładem założenia o cechach stylu gotyckiego i barokowego. Ze względu na swoje wartości artystyczne, historyczne oraz autentyzm ma szczególne znacznie dla dziedzictwa narodowego i regionalnego.

Zdefiniowany cel główny oraz cele szczegółowe odpowiadają na problemy zdefiniowane               w wyniku analizy problemów. Do celów szczegółowych, ściśle powiązanych z celem głównym należą:

• Poprawa warunków technicznych w zabytkowym Zespole opactwa poaugustiańskiego w Żaganiu, umożliwiająca prowadzenie i rozwój działalności kulturalnej w oparciu o zabytek sakralny.
  • Poprawa stanu zachowania zabytkowego Zespołu opactwa poaugustiańskiego w Żaganiu.
  • Wzrost poziomu uczestnictwa mieszkańców Województwa Lubuskiego i województw  ościennych w kulturze.
  • Wzrost wiedzy o kulturze i dziedzictwie sakralnym w regionie lubuskim.

Projekt przyczyni się do realizacji celów długofalowych na obszarze Województwa Lubuskiego i województw ościennych, w tym przede wszystkim do zaistnienia następujących korzystnych zjawisk:

• Poprawa stanu zachowania zabytków sakralnych w regionie
  • Zwiększenie wykorzystania potencjału regionalnego dziedzictwa sakralnego na cele

kulturalne i turystyczne.

• Wyrównanie szans w zakresie dostępu mieszkańców województwa lubuskiego do

oferty społeczno-kulturalnej.

• Poprawa atrakcyjności regionalnej i ponadregionalnej oferty kulturalno-turystycznej

na terenie Województwa Lubuskiego.

• Wzrost efektywności w zakresie wykorzystania zasobów kulturowych.
  • Wzrost atrakcyjności turystyczna obszaru miasta Żagań.
  • Poprawa jakości życia mieszkańców regionu.

Okres realizacji projektu obejmuje lata 2019-2021.

ZAPYTANIA OFERTOWE

Wykonanie remontu obejmującego konserwację i rekonstrukcję zabytkowych organów
w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu