Komunikat bpa Tadeusza Lityńskiego o adoracji przy ołtarzu „Światło pojednania i pokoju”

O ADORACJI PRZY OŁTARZU „ŚWIATŁO POJEDNANIA I POKOJU”
W ZIELONEJ GÓRZE

Umiłowani Diecezjanie,

podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie adoracja Najświętszego Sakramentu odbywała się na ołtarzu zatytułowanym „Światło Pojednania i Pokoju”, który poświęcił papież Franciszek. Od tamtej pory ołtarz zaprojektowany w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio” peregrynuje po Polsce, gromadząc wiernych na modlitwie o pokój. Ołtarz z Polski trafi do afrykańskiego sanktuarium w Kibeho, w starganej wojną Rwandzie, gdzie w latach 80-tych ubiegłego wieku dokonały się objawienia Matki Bożej. Maryja, jako Matka Słowa, ukazywała się tam uczennicom miejscowej szkoły średniej, wzywając do pokuty oraz modlitwy za Kościół i o pokój poprzez m. in. odmawianie Różańca do Siedmiu Boleści Dziewicy Maryi. Do jednej z uczennic Maryja powiedziała: Moje dziecko, musisz się modlić, bo świat znajduje się w strasznym położeniu – ludzie odwrócili się od Boga i od miłości mego Syna Jezusa (…) Tak wiele dusz idzie na zatracenie, że potrzebuję twojej pomocy. Pomóż mi je zawrócić z tej drogi, pomóż skierować z powrotem ku memu Synowi. Były to pierwsze objawienia maryjne na kontynencie afrykańskim, które zostały oficjalnie uznane przez Stolicę Apostolską. Tym bardziej cieszy fakt, że dzieło polskiego artysty znajdzie swe miejsce właśnie w tym sanktuarium. Zanim to jednak nastąpi, ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” w dniach 31 stycznia – 13 lutego br. będzie służył modlitwie w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Na codzienne czuwania, prowadzone przez zielonogórskie parafie zapraszamy wszystkich pragnących modlić się o pokój na świecie, w Ojczyźnie, w rodzinach i w ludzkich sercach. O taką modlitwę prosił nas też Ojciec święty Franciszek w swym orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju: W 2017 r. starajmy się, poprzez modlitwę i działania, stawać się ludźmi, którzy wygnali przemoc ze swego serca, słów i gestów oraz budować wspólnoty bez przemocy, które troszczą się o wspólny dom.

Zielonogórskie czuwania przebiegać będą wg następującego porządku

• 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia, indywidualna adoracja, okazja do spowiedzi św.
  • 18.00 – Msza św. z konferencją
  • 19.00-21.00 – Czuwanie modlitewne: adoracja i Różaniec do Siedmiu Boleści Najświętszej Dziewicy Maryi

Podczas modlitewnych wieczorów będziemy mieli także okazję złożyć ofiary, które za pośrednictwem diecezjalnej Caritas trafią do ludzi dotkniętych tragedią wojen na świecie.

Z pasterskim błogosławieństwem
+ Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

List bp. Tadeusza Lityńskiego na Światowy Dzień Chorego 2024