Komunikat o mianowaniu Biskupa Tadeusza Lityńskiego Biskupem Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Umiłowani Diecezjanie!

 

28 kwietnia br. złożyłem na ręce Ojca Świętego Franciszka prośbę o zwolnienie mnie z urzędu Biskupa Diecezjalnego. Powodem prośby był stan mojego zdrowia, domagający się podjęcia natychmiastowego leczenia. W duchu odpowiedzialności za Kościół prosiłem Ojca Świętego, aby moje obowiązki mógł przejąć ktoś, kto w pełni zrealizuje aktualne potrzeby związane z życiem i działalnością lokalnego Kościoła.

Ojciec Święty przychylił się do mojej prośby, zapewniając o modlitwie i błogosławieństwie. Zaznaczył jednocześnie, że pragnie, abym pełnił dotychczasowy urząd do czasu wyłonienia i mianowania mojego następcy.

Miło mi poinformować, że 23 listopada br. Ojciec Święty Franciszek wypełnił swoją obietnicę i mianował nowego Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Został nim dotychczasowy Biskup Pomocniczy Tadeusz Lityński.

Pamiętamy, jak przed trzema laty był serdecznie przyjmowany jako Biskup Pomocniczy posłany do pracy w naszej Diecezji. Byliśmy szczęśliwi, że otrzymujemy młodego, znanego, szanowanego, pełnego dynamizmu i doświadczenia duszpasterskiego kapłana. Tym większa jest dzisiaj nasza radość, że Ojciec Święty – pragnąc, abym po szczęśliwie odbytej operacji mógł dojść do pełni sił – zamianował Biskupa Tadeusza Lityńskiego Biskupem Diecezjalnym i powierzył mu odpowiedzialność za całość życia Diecezji.

Całym sercem proszę Was, Umiłowani Diecezjanie, przyjmijcie z wielką życzliwością Księdza Biskupa, któremu zostały zlecone nowe, jeszcze bardziej odpowiedzialne zadania. Otoczcie Go modlitwą i wspierajcie na tej jakże odpowiedzialnej, niełatwej drodze pasterskiej.

Ingres Biskupa Tadeusza Lityńskiego i oficjalne objęcie przez Niego urzędu Biskupa Diecezjalnego odbędzie się 5 stycznia 2016 roku o godz. 11.00 w katedrze gorzowskiej. Ufam, że przez najbliższy miesiąc przygotujemy się do tego wydarzenia, w którym wspólnie z nami wezmą udział Arcybiskup Nuncjusz Celestino Migliore, Biskupi Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej, a także inni przedstawiciele Episkopatu.

Już dzisiaj całym sercem zapraszam Was, Drodzy księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne i Was, Umiłowani Diecezjanie, na tę uroczystość. Ufam, że nie zabraknie na tym Ingresie przedstawicieli Parlamentu, władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych, ruchów i stowarzyszeń.

Niech w czasie rozpoczynającego się Adwentu, zbliżającego się Roku Miłosierdzia i nadchodzących świąt Bożego Narodzenia serca nasze wypełnią radość, wdzięczność i pokój, które są darem troszczącego się o nas Boga.

Gratuluję Biskupowi Nominatowi nowej misji w Kościele Zielonogórsko-Gorzowskim. Za Psalmistą powtarzam: „Wychwalajmy Boga, bo jest dobry, bo jego Miłosierdzie trwa na wieki” (Ps 136, 1). Polecając wszystkich orędownictwu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, z serca błogosławię.

+ Stefan Regmunt
Administrator Apostolski
Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Zielona Góra, 23 listopada 2015 r.
Znak: B2-12/15

Pliki do pobrania: Komunikat mianowanie Bp T.Litynskiego biskupem diecezjalnym

Sprawdź także

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę

W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Pierwsza z nich, czyli …

Skip to content