Konferencja prasowa z okazji Światowego Dnia Chorego

W Domu Biskupim w Zielonej Górze 11 lutego odbyła się konferencja prasowa podczas której zostało zaprezentowane orędzie papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Chorego.

Konferencję prasową zorganizował duszpasterstwo chorych i służby zdrowia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Dzień 11 lutego jest obchodzony w Kościele jako Światowy Dzień Chorego, którego celem jest zwrócenie uwagi na chorych, a także na te osoby, które opiekują się chorymi – wyjaśnił na początku ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia.

Bp Tadeusz Lityński podczas konferencji mówił o sensie choroby i szukaniu nadziei w relacji do Boga. – Postawa Hioba, tego zaufania Panu Bogu do końca, jest dziś bardzo potrzebna. Stąd duszpasterstwo osób chorych i potrzeba zwrócenia uwagi na obecność chorych pośród nas. Ojciec święty zaprasza nas do trwania przy chorych z delikatnością i czułością. To misja Kościoła i społeczeństwa. Światowy Dzień Chorego niech będzie tym czasem, kiedy z naszej strony popłyną te pozytywne sygnały: modlitwa, rozmowa, czy choćby sms. To wszystko sprawia, że chorzy nie czują się porzuceni i osamotnieni – zauważył biskup.

Papieskie orędzie z perspektywy swojej posługi wśród chorych przybliżyli także świeccy: komendant 105. Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią – płk lek. med. Artur Lipczyński, lekarz kardiolog z Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ w Nowej Soli – Renata Malinowska oraz pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala w Gorzowie Wlkp. – Monika Rubaszewska.

Tego dnia zaprezentowano także specjalną aplikację na smartfona – „Bliżej chorych”, która powstała z inicjatywy bp. Tadeusza Lityńskiego. Znajdziemy w niej m.in. modlitwy przed i po operacji, a także kontakty do wszystkich kapelanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej posługujących w szpitalach.

Biskup za pośrednictwem mediów zachęcił także wszystkich diecezjan do wysłania w Światowych Dzień Chorego MMS-a ze specjalną grafiką i słowami: „Światowy Dzień Chorego 11 lutego 2021 r. Jestem z Tobą. Modlę się za Ciebie”.

Specjalną grafikę można pobrać ze strony duszpasterstwo chorych i służby zdrowia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: dsz.zgora.pl.

Sprawdź także

Święcenia diakonów

W najbliższą sobotę 18 maja  podczas mszy św. odprawianej o godz. 11.00 w kościele konkatedralnym pw. św. …

Skip to content