Konkurs „Ojczyzno Ma” na 100 lecie

Diecezjalna Akcja Katolicka już po raz dziewiąty zorganizowała konkurs wiedzy patriotycznej dla uczniów szkół podstawowych z całej diecezji.

Zmagania odbyły się 9 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

W majowym I etapie Konkursu w szkołach i parafiach brali udział uczniowie z następujących miejscowości: Dobiegniewa, Gorzowa Wlkp., Niekarzyna, Nowej Soli, Szczańca, Świebodzina, Tomaszowa, Ulimia, Wschowy, Zbąszynka, czterech miejsc z Zielonej Góry, Żagania, Żarek Wielkich i Żar. W zmaganiach diecezjalnych wzięło udział 51 najlepszych uczniów. Pierwsze miejsce zajął – Wiktor Klój z Żagania, drugie – Nikola Wróbel ze Świebodzina, a trzecie – Adam Zienkowicz ze Zbąszynka.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody z elementami patriotycznymi m.in. torby podróżne, szaliki, kubki, flagi, książki i śpiewniki patriotyczne wydane przez AK,

Zwycięzcom konkursu oraz wszystkim uczestnikom pogratulował bp Stefan Regmunt. Wśród specjalnych gości byli także: Leszek Kania – dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Mieszko Kamiński – prezes Koła Nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Bożena Majchrzak z Federacji Rodzin Katyńskich.

W trakcie konkursu swoim talentem muzycznym podzielili się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia z Zielonej Góry – Katarzyna Sobich i Jan Pogorzelski, którzy pod opieką pana Piotra Nowaka zagrali nam utwory Fryderyka Chopina.

Wystąpił także chór Con Spirito z parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

W przygotowaniu i przebiegu konkursu pomogły oddziały Akcji  Katolickiej z zielonogórskich parafii: Miłosierdzia Bożego, Św. Alberta Chmielowskiego i Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ze strony zarządu władz diecezjalnych AK koordynatorem wydarzenia była pani Bożena Stępniewska z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze.

Podobnie jak w latach poprzednich Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem bp. Tadeusza Lityńskiego i lubuskiej kuratora oświaty – Ewy Rawy.

„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …