niedziela , 23 czerwca 2024

Liturgia na wzór tradycji Jerozolimskiej w Żaganiu

Procesja światła za krzyżem niesionym przez bp. Tadeusza Lityńskiego, modlitwa przy stacji namaszczenia i symboliczne złamanie pieczęci zamykających grób Chrystusa. W Żaganiu celebrowano liturgię na wzór tradycji Jerozolimskiej.

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września odbyło się w żagańskiej parafii p.w. Nawiedzenia NMP poświęcenie odnowionej kaplicy Grobu Pańskiego. Świątynia „na górce” była jedną z nielicznych na świecie, w której celebrowano liturgię tak jak w Jerozolimie. Bp Tadeusz Lityński niosąc krzyż poprowadził procesję ostatnimi stacjami drogi krzyżowej i z wiernymi przeszedł do pustego Bożego Grobu, który nie jest znakiem śmierci, końca i porażki, ale do grobu symbolizującego siłę, moc i życie.

– Tak jak jest to jeden z nielicznych kościołów na świecie, to na pewno jest jedyna świątynia w diecezji, która ma kaplicę Bożego Grobu. Mamy ogromna nadzieję, że Pan Bóg przez to miejsce będzie otwierał oczy na sprawy nie z tego świata, ale Boże prawdy. Również w przyszłości będzie umacniał wiarę, tak jak przy Bożym Grobie w Jerozolimie – powiedział bp Lityński.

Ks. Marcin Siewruk
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Główny odpust w Rokitnie

W sanktuarium w Rokitnie trwają obchody święta patronalnego Matki Bożej Rokitniańskiej. Rozpoczęły się już w …

Skip to content