Międzynarodowy Dzień Wolontariatu w Zielonej Górze

Wolontariat działa jak efekt domina. Młodzież ze Szkolnych Kół Caritas udowadnia bezinteresowną pomocą potrzebującym, że w świecie jest więcej dobra niż zła i egoizmu.

W Zielonej Górze Międzynarodowy Dzień Wolontariatu uczczono 7 listopada uroczystą galą i balem, 100 tancerzy na 100 lat niepodległości Polski. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w 50 Szkolnych Kołach Caritas działa ok. 1000 wolontariuszy, którzy przez cały rok zaangażowani są w akcje charytatywne.

 – Młodzi są nieobliczalni, mają w sobie tyle energii. Wow, to się da zrobić! Czasami wydaje mi się, że trzeba wyhamować, ale dla nich nie ma ograniczeń i działają, to jest najbardziej zaskakujące – mówił Janusz Rutkowski, opiekun SKC w Międzyrzeczu.

Podczas II Diecezjalnej Gali Wolontariatu, która odbyła się w zielonogórskiej parafii p.w Ducha Świętego wyróżniono najlepszych opiekunów i wolontariuszy.

– Chcemy nagrodzić młodzież i opiekunów, którzy są bardzo mocno zaangażowani w działalność charytatywną, czy to koleżankom i kolegom w szkole, czy dorosłym. Gala stwarza okazję, aby świat mógł zobaczyć, że jesteście i jest więcej dobra niż zła. W czerwonych koszulkach Caritas jesteście światełkami dającymi nadzieję w gąszczu zabiegania, przypominającym, że warto być dobrym i wrażliwym. Cieszę się, że Szkolne Koła Caritas działają prężnie i stanowią największą młodzieżową organizację charytatywną w diecezji – mówił ks. Stanisław Podfigurny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej.

W gronie wyróżnionych najlepszych wolontariuszy znaleźli się: Natalia Pręda z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie, Kinga Karczmarek ze SP nr 3 w Sulechowie oraz Arkadiusz Kubiś, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku. Natomiast najlepszymi opiekunami, w opinii młodzieży zostali: Wioletta Samociak prowadząca SKC w SP nr 3 w Sulechowie, Stefania Wiśniewska, opiekunka SKC w Zespole Szkół Ekonomicznych w Głogowie oraz Janusz Rutkowski, założyciel SKC w SP. nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Międzyrzeczu.

– Młodzież ciągle mnie motywuje żeby się angażować. Dużo pomysłów pochodzi od nich. Są niezwykle chętni do pracy, działalność swoim zapałem mobilizują innych uczniów, nienależących do koła. Wtedy włączają się wszyscy w szkole, młodzież, nauczyciele, dyrekcja – mówiła Stefania Wiśniewska.

Podczas gali wyróżnienia opiekunom i wolontariuszom SKC wręczyli Ewa Rawa, Lubuski Kurator Oświaty i bp Tadeusz Lityński.

Ks. Marcin Siewruk
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content