niedziela , 23 czerwca 2024

Milion dla katedry

Rada miasta w Gorzowie Wlkp. zdecydowała 17 października o przekazaniu miliona złotych na remont spalonej wieży gorzowskiej świątyni.

Podczas dzisiejszego głosowania 17 radnych było: za. Jeden się wstrzymał i jeden zagłosował przeciw. – Jesteśmy bardzo wdzięczni radzie miasta za uchwalenie tej dotacji w kwocie 1 miliona złotych. Ona przede wszystkim zostanie przeznaczona na zabezpieczenie tubusa czyli tej części barokowej wieży, która stoi na nadbudowie średniowieczne. Wieża musi być zabezpieczona wewnątrz i na zewnątrz, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Po to, żeby można było wymieniać podwaliny i te belki, które są od wewnątrz belkami konstrukcyjnymi. To jest bardzo droga i skomplikowana operacja. To nie są tylko elementy drewniane, ale także śruby rzymskie i konstrukcje metalowe. Jest to tylko i wyłącznie zabezpieczenie czasowe. Po wymianie konstrukcji drewnianej to zabezpieczenie zostanie zdjęte i będziemy przystępowali do dalszych etapów prac – wyjaśnia ks. Wojciech Jurek, dyrektor ekonomiczny diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

– Są to prace specjalistyczne, na dużej wysokości ok. 40 m i o dużym stopniu ryzyka. Nie możemy pozwolić sobie na najmniejszy błąd, żeby najwyższa część wieży nie zaczęła pękać – dodaje.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2017 roku wybuchł pożar na wieży katedry. Świątynię ratowali mieszkańcy i ponad stu strażaków.

Świątynia z XIII-wiecznym rodowodem to symbol Gorzowa i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Obecnie katedra jest zamknięta dla wiernych, ponieważ trwają tu prace remontowe i renowacyjne. I to nie tylko na wieży, ale także wewnątrz kościoła.

„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Główny odpust w Rokitnie

W sanktuarium w Rokitnie trwają obchody święta patronalnego Matki Bożej Rokitniańskiej. Rozpoczęły się już w …

Skip to content