Niedziela Palmowa

– Każdy krzyż jest dla nas lekcją miłości. Bez krzyża i lekcji Miłości Ukrzyżowanej nie można być uczniem Jezusa – mówił bp Tadeusz Lityński, który sprawował liturgię Niedzieli Palmowej w parafii pw. MB Królowej Polski w Trzebielu.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

W homilii odniósł się w homilii do tegorocznej Niedzieli Palmowej. – Przyzwyczailiśmy się do radości tego dnia, którą akcentowaliśmy procesjami z palmami, radosnym śpiewem. Na próżno w tym roku szukać nam jednak tego tłumu, gdy pandemia w dalszym ciągu nas ogranicza, limity bardzo radykalnie określają, jak „wielki” tłum może dziś w tym wydarzeniu uczestniczyć. Na próżno nam także szukać radości, gdy codzienne informacje ze świata raczej napawają lękiem, beznadzieją – mówił na początku bp Lityński.

Biskup przypomniał, że Kościół nie narodził się w wiwatowych okrzykach, w machaniu plamami, ale w byciu pod krzyżem. – Kościół rodzi się nieustannie z doświadczenia Jezusa, który nie pozwala, abyśmy pomarli w naszych grzechach i zaprasza nas do życia z Nim. Szczególnie tam, gdzie umieramy, gdzie tak wiele tracimy, gdzie nie mamy sił, by pójść dalej – mówił kaznodzieja.

– Aktualna sytuacja wymaga od nas pewnej zmiany naszej religijności, naszej pobożności. W czasie ograniczeń pandemicznych nie mamy teraz doświadczenia liturgicznego spotkania w tłumie wiernych, uczestniczących w Wielkim Tygodniu czy okresie wielkanocnym podczas Mszy w naszym kościele. Dlatego pojawia się szansa na podkreślenie osobistej, indywidualnej modlitwy w domu, a może chwila adoracji w kościele. Może jest to szansa – dlaczego z niej nie skorzystać? – na osobistą lekturę słowa Bożego i spojrzenia na krzyż w moim mieszkaniu. Niech Jezus z tego domowego krzyża czy obrazu czuwa i odradza nasze życie – kontynuował.

Pasterz diecezji przypomniał, że wiara Kościoła i nasza wiara jest ciągłą odpowiedzią na miłość Boga. – Każdy krzyż jest dla nas lekcją miłości. Bez krzyża i lekcji Miłości Ukrzyżowanej nie można być uczniem Jezusa – podkreślił na koniec.

Proboszczem parafii w Trzebielu jest ks. Roman Litwińczuk.

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …