Nowi wikariusze biskupi

Bp Tadeusz Lityński podczas opłatkowego spotkania duchownych 22 grudnia w Paradyżu mianował na nich ks. kan. Roberta Patro, ks. kan. Zygmunta Zapaśnika i ks. kan. Zygmunta Zimnawoda.

Zwracając się do biskupów seniorów i duchownych, bp Lityński wyraził wdzięczność za twórczą obecność w diecezjalnej wspólnocie, za posługę, modlitwę oraz świadectwo. Biskup przedstawił motywację decyzji o nominacjach nowych wikariuszy biskupich. – Chciałbym prosić o przyjęcie decyzji, które wyrażam w kapłańskim gronie. Biorąc pod uwagę rozległość zadań i obowiązków, które spadają na biskupa diecezjalnego, jednocześnie przy ciągłym braku biskupa pomocniczego, w trosce o Kościół diecezjalny, mając na względzie potrzeby duszpasterskie naszej diecezji, zgodnie z przepisami kanonów 476 i 477 par. 1, chciałbym mianować na okres 5 lat ks. kan. Roberta Patro wikariuszem biskupim do spraw personalnych, ks. kan. Zygmunta Zapaśnika wikariuszem biskupim do spraw zakonnych i indywidualnych form życia konsekrowanego oraz stałej formacji kapłanów, a ks. kan. Zygmunta Zimnawoda wikariuszem biskupim do spraw duszpasterstwa. Podzielenie się posługą i władzą jest również podzieleniem się obowiązkami. Dziękuję za zrozumienie i przyjęcie nominacji, a wszystko w trosce, żeby powierzona misja była jak najowocniej wypełniona – mówił bp Tadeusz.

Spotkanie opłatkowe było okazją do złożenia życzeń bożonarodzeniowych oraz połamania się opłatkiem. W imieniu duchownych życzenia biskupom złożył ks. kan. Stanisław Brasse. – Niech Boże Narodzenie będzie czasem pięknych spotkań z Bogiem i ludźmi, zatrzymania serca przy Bogu, który staje się tak bardzo bliski, czasem wytchnienia w Jego obecności w chwili modlitwy, zamyślenia, wewnętrznej ciszy, czasem odnalezienia w prostocie Boga Dzieciątka pokoju i radości. Jasnego sensu życia, a także odwagi doświadczania bezradności, która przy Bogu nie boli i nie budzi obaw. Bo i On nie bał się stać bezradnym przy nas i wyciąga rękę po dobroć wciąż i na różne sposoby. Łamiąc się dzisiaj w tym szczególnym miejscu opłatkiem, zapewniamy o naszej jedności i modlitwie – mówił.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …