niedziela , 23 czerwca 2024

Nowy pasterz diecezji – GOŚĆ NIEDZIELNY

Nowy pasterz diecezji

Tekst i zdjęcia – Krzysztof Król „Gość Niedzielny”

5 stycznia w gorzowskiej katedrze odbył się ingres bp. Tadeusza Lityńskiego.

Liturgię w katedrze gorzowskiej poprzedziło formalne objęcie urzędu przez bp. Tadeusza Lityńskiego w gorzowskim Domu Biskupim.

ingres00

Następnie bp Tadeusz Lityński udał się do kościoła katedralnego. W drzwiach katedry powitali go: ks. infułat Roman Harmaciński oraz ks. prałat Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej.

ingres01

Przed rozpoczęciem liturgii bp Lityński pomodlił się przy grobach swoich poprzedników: bp. Teodora Benscha i Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

ingres02

Po wejściu do prezbiterium swojego następcę przywitał bp Stefan Regmunt, dotychczasowy biskup zielonogórsko-gorzowski.
Później abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, odczytał papieska bullę nominacyjną i wręczył historyczny pastorał, należący do pierwszego powojennego biskupa Teodora Benscha.

ingres04

Kolejnym elementem uroczystości będzie homagium czyli znak posłuszeństwa i szacunku, złożony przez przedstawicieli duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.

ingres05

W czasie ingresu bp Tadeusz Lityński wygłosił homilię, w której po raz pierwszy przemawiał do swoich wiernych jako biskup diecezjalny. Pasterz podkreślił swoje regionalne korzenie.

ingres06

– Dzień ingresu biskupa do katedry jest czasem szczególnego nasłuchiwania: zapewne pytacie, jaki jest program nowego pasterza? A program ten jest jeden: Jezus Chrystus – Światłość Świata. Program ten pokrywa się też z drogą Kościoła Powszechnego, który dopiero co z woli papieża Franciszka wkroczył w „Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia” – mówił biskup.
– Bardzo pragnę, abyśmy jako rodzina diecezjalna podjęli słowa Ojca Świętego z bulli Misericordiae vultus: „Główną belką, na której wspiera się życie Kościoła, jest miłosierdzie. Wszystko w działaniu duszpasterskim Kościoła powinno zostać otulone czułością, z jaką kieruje się do wiernych; nic też z jego głoszenia i z jego świadectwa ukazanego światu nie może być pozbawione miłosierdzia. Wiarygodność Kościoła weryfikuje się na drodze miłości miłosiernej i współczującej” – kontynuował.
– Dziś, kiedy odbywa się kolejny ingres biskupa, po raz pierwszy powołanego spośród tej wspólnoty, ucieszmy się wspólnie dobrem wspólnoty naszego Kościoła, na którą się składa praca duszpasterska 270 parafii, apostolstwo modlitwy wielu klasztorów i sanktuariów, grup modlitewnych i apostolskich. Niech drzwi 700 kościołów naszej ziemi będą otwarte dla wszystkich, także dla tych, którzy z różnych przyczyn zapomnieli o przyrzeczeniach Chrztu Świętego albo nie doświadczyli jego daru. Może właśnie nasza serdeczność i gościnność, nasze apostolstwo modlitwy będzie małym światełkiem w tunelu niewiary i obojętności religijnej – kontynuował.

W uroczystym ingresie do gorzowskiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jedenastego zarządcy w historii administracji kościelnej na naszym terenie po II wojnie światowej wzięli udział biskupi sąsiednich diecezji. Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, abp Heiner Koch, metropolita Berlina, bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz.
Przybyło też liczne grono prezbiterów, zakonnicy i siostry zakonne, przedstawiciele stowarzyszeń katolickich, Kościołów greckokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego.
Wśród rzeszy wiernych ingres bp. Lityńskiego szczególnie przeżywali parafianie z Gorzowa Wlkp., Ochli, Głogowa i Ołoboku.
Nowy ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, po powitaniu przez dotychczasowego biskupa Stefana Regmunta wysłuchał w katedrze papieskiej bulli nominacyjnej i otrzymał z rąk Nuncjusza Apostolskiego historyczny pastorał pierwszego powojennego biskupa Teodora Benscha.
– Biskupa Tadeusza znamy dobrze i rozumiemy się bez słów, wyrażamy Tobie nasz szacunek i oddanie oraz witamy w nowej roli, naszego biskupa – powiedział bp Stefan Regmunt.

Na zakończenie Mszy św. proboszcz katedry ks. Zbigniew Kobus odczytał życzenia od prezydenta RP Andrzeja Dudy. „Jestem przekonany, że w pełnieniu tej posługi nieocenione będzie bogate doświadczenie Księdza Biskupa w pracy duszpasterskiej oraz doskonała znajomość lokalnego Kościoła, z którego Ekscelencja się wywodzi i dla którego pracował w ciągu ponad 27 lat kapłaństwa” – napisał prezydent RP.
Natomiast minister Elżbieta Rafalska przeczytała życzenia od premier Beaty Szydło. „Głęboko wierzę, że rozpoczynana dziś pasterska posługa Księdza Biskupa umocni wiarę chrześcijan w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a także pomoże im dobrze i mądrze budować swoje życie i przyszłość swojej małej ojczyzny” – napisała premier Beata Szydło.

Sprawdź także

Komunikat Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego do wiernych przed uroczystością Odpustu ku czci NMP z Rokitna

Drogie Siostry i Drodzy Bracia, Przed kilkoma tygodniami świętowaliśmy w Ośnie Lubuskim dziewięćsetną rocznicę utworzenia …

Skip to content