Kopia cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego na peregrynacyjnym szlaku nawiedziła 5 kwietnia parafię pw. św. Wojciecha w Kargowej.
We wszystkich parafiach obraz św. Józefa przyjmowany jest jak ikona, dzięki której wierni mogą zobaczyć skrawek innego świata. Współczesność jest cywilizacją obrazu, pojawiającego się jako pierwszy, i inspirującego do odkrycia i poznania głębszych treści. Przewodniczący liturgii ks. Rafał Zendran, proboszcz głogowskiej kolegiaty pw. Wniebowzięcia NMP, zwrócił w kazaniu uwagę, że religijność jest przeżywana integralnie – nie tylko przez uczucia, umysł czy zmianę myślenia. Porównał wpatrywanie się w obraz do oglądania zdjęcia znanej lub ukochanej osoby. Przecież każdy ma swoje ulubione zdjęcie. Patrząc na fotografię, myślimy o tej wyjątkowej osobie. Misjonarz zachęcał, aby w podobnym sensie kontemplować obraz św. Józefa Kaliskiego.
– Przechodząc przez kontemplację wizerunku Józefa i zatrzymując się na nim, chcemy zobaczyć niezwykłe historie i postawy. Znane ze słowa Bożego, które są ciągle aktualne i do odkrycia. Wiemy, że św. Józef nie wypowiadał w Biblii żadnego słowa. To ciekawe, że jest przedstawiony jako osoba milcząca. Jego milczenie może mieć dla nas dzisiaj bardzo duże znaczenie. Kiedy Bóg mówi do nas, musimy stworzyć w sobie pewne wewnętrzne środowisko, aby usłyszeć Jego głos, który zawsze jest głosem natchnień i bardzo głębokich poruszeń. Pismo Święte powie, że na ulicy Jego głosu nie usłyszysz. Stąd potrzeba decyzji, żeby porządkować siebie samego i usłyszeć głos Boga oraz dobrze go zinterpretować – mówił ks. Zendran.
Ks. Marcin Siewruk
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”
Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego” – zgg.gosc.pl