Obraz św. Józefa w Krośnie Odrzańskim

Peregrynujący od 8 marca w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej obraz św. Józefa Kaliskiego dotarł 20 marca do Krosna Odrzańskiego.

Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej był kolejną stacją na pielgrzymim szlaku św. Józefa. Wierni przygotowywali się do przyjęcia kopii cudownego obrazu przez nowennę do opiekuna Świętej Rodziny i osobistą modlitwę, co podkreślił ks. Zbigniew Samociak, proboszcz. We Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem ks. Rafała Mocnego uczestniczyli duchowni z krośnieńskiego dekanatu.

Ks. Mocny szkicując w kazaniu charakterystykę św. Józefa zauważył, że pomimo wyjątkowej roli jest mało znany i niewiele o nim wiemy. Zachęcał do wpatrywania się w oblicze św. Józefa, aby zachwycić się jego wyjątkowością i wielkością. Dostrzegając w jego postawie ideał mężczyzny, pomimo życia w cieniu, na drugim planie.

– Pierwsze co przychodzi na myśl, odpowiadając na pytanie: kim był św. Józef, to świętość. Wyrażająca się w prawości i szlachetności. Kolejna cechą było małżeństwo, stawiające męża Maryi od samego początku w wyjątkowej sytuacji. Ewangelia sugeruje, że św. Józef był wyjątkowo dojrzały i świadomy, co się wokół dzieje… Następnym elementem była postawa wobec Jezusa. Jak każdy ojciec, chciał dać synowi, to co najlepsze, otaczając ochroną i dając poczucie bezpieczeństwa – mówił ks. Rafał Mocny.

Wśród uczestników liturgii były osoby mocno przekonane do skutecznego wstawiennictwa św. Józefa w sprawach osobistych.

– Prosiłem o orędownictwo dla mojej ukochanej żony. Żeby św. Józef zatroszczył się o nią, zapewnił bezpieczeństwo i wybłagał łaskę powrotu do zdrowia. A dla mnie, o zdecydowanie i wytrwałość oraz życzliwość. Abym nie sprawiał przykrości, tym którzy są dla mnie najważniejsi i wyjątkowi – powiedział Eugeniusz Wierzbicki.

Ks. Marcin Siewruk
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …