Zakończono prace konserwatorskie w ołtarzu głównym sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu. 26 listopada odbyła się prezentacja przebiegu prac konserwatorskich i Msza św. pod przewodnictwem bpa Tadeusza Lityńskiego.
Prace konserwatorskie zostały zakończone w ubiegłym tygodniu, a dzisiaj wierni parafii i pielgrzymi mogli zapoznać się z przebiegiem prac.
– Chodziło głównie o stabilizację konstrukcji ołtarza, o impregnację drewna, o przeprowadzenie dezynfekcji i dezynsekcji. Natomiast druga ważna rzecz, którą przeprowadziliśmy, to przywrócenie dobrego stanu estetycznego ołtarza z zachowaniem warstw oryginalnych – mówiła początku prezentacji Izabela Łukomska, która przeprowadziła konserwację z Krzysztofem Samborskim.
Po prezentacji odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, którą koncelebrował nie tylko obecny proboszcz, ale także poprzedni kustosze tutejszego sanktuarium i księża z okolicznych parafii. – Ołtarz stanowi centrum świątyni. Wokół niego gromadzi się Lud Boży podczas sprawowania Eucharystii – mówił w homilii biskup.
– Dzisiaj, w radosnym dniu poświęcenia po renowacji ołtarza głównego, jesteśmy wpatrzeni w Chrystusa Króla Wszechświata, którego uczciliśmy w minioną niedzielę. Nasze oczy spoglądając na ołtarz dostrzegają także Jego Matkę. Maryja nasza Patronka z Grodowca wpisana jest w Boży plan zbawienia – kontynuował.
Realizacja tych prac była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Grębocice, Gminy Polkowice, Powiatu Polkowickiego.
Najważniejsze daty związane z ołtarzem głównym:
- rzeźba Matki Bożej Grodowieckiej z ok. XV/XVI wieku,
- ołtarz – pierwotna struktura z lat 60/70-tych XVII wieku, która została przebudowana i rozbudowana w pierwszej połowie XVIII wieku (niektóre elementy ołtarza to późniejsze konstrukcje),
- obraz Trójcy Świętej powstał w latach 1745-46,
- antepedium z 1798 roku.
Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”
Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego” – zgg.gosc.pl