Odsłonięcie pomnika ks. Kazimierza Michalskiego

30 maja 1960 roku w Zielonej Górze społeczeństwo stanęło w obronie Domu Katolickiego i proboszcza ks. Kazimierza Michalskiego. Dziś w Winnym Grodzie odsłonięto jego pomnik.

Tegoroczne obchody choć była to 60. rocznica z powodu pandemii koronawirusa były bardzo skromne. Rozpoczęły się pod Filharmonią Zielonogórską, gdzie złożono wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Wydarzenia Zielonogórskie.

Następnie na placu przy zielonogórskiej konkatedrze odsłonięto pomnik pierwszego zielonogórskiego proboszcza – ks. kan. Kazimierza Michalskiego.

Odsłonięcia pomnika dokonali Rafał Reczek, dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu, wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak, prezydent miasta Zielona Góra Janusz Kubicki oraz rodzina śp. ks. kan. Kazimierza Michalskiego.

Poświęcenia monumentu dokonał bp Tadeusza Lityński i bp Stefan Regmunt.

Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej podziękował wszystkim za przywracanie pamięci o Wydarzeniach Zielonogórskich. – To jest przywracanie godności mieszkańców Zielonej Góry. Tej godności, którą zabrano w tym 60. roku bardzo brutalnie. I za to dzieło pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy się w to włączyli – powiedział bp Tadeusz Lityński.

Gościem uroczystości był sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP – minister Andrzej Dera, który odczytał okolicznościowy list na 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich.

Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika złożono wiązanki przy grobie ks. kan. Kazimierza Michalskiego, a później odbyła się uroczysta Msza św. w zielonogórskiej konkatedrze.

Autorem pomnika, który ufundował IPN, jest prof. Karol Badyna z Krakowa.

Galeria zdjęć z uroczystości: TUTAJ.

(Tekst ze strony Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego: ZGG.GOSC.PL)

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content