poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Prezydent RP modlił się i złożył kwiaty przy pomniku ks. Michalskiego

Prezydent Andrzej Duda 29 maja modlił się i złożył wiązanki kwiatów na grobie proboszcza śp. ks. kan. Kazimierza Michalskiego przy zielonogórskiej konkatedrze. W tym roku mija 60 lat od Wydarzeń ZielonogórskichPrzy zielonogórskiej konkatedrze Prezydenta RP przywitał m.in. ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – bp Tadeusz Lityński i proboszcz katedry – ks. Włodzimierz Lange. Prezydent spotkał się także z komitetem powstania pomnika ks. Michalskiego i zobaczył pomnik, który będzie poświęcony 30 maja. Później złożył wiązanki przy pomniku upamiętniającym Wydarzenia Zielonogórskie 1960 r.

Przypomnijmy, że 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze społeczeństwo stanęło w obronie Domu Katolickiego i proboszcza ks. Kazimierza Michalskiego. W proteście przeciwko milicji wzięło udział ok. 5 tys. zielonogórzan. Jak podkreślają historycy, to jeden z największych protestów, jakie miały miejsce pomiędzy Poznańskim Czerwcem 1956 roku, a grudniem 1970 roku na Wybrzeżu. Walkę mieszkańców miasta z władzą komunistyczną przyjęło się nazywać Wydarzeniami Zielonogórskimi.

Tego dnia Prezydent RP odwiedził także m.in. Międzyrzecz i Gorzów Wlkp.

(Tekst ze strony Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego: ZGG.GOSC.PL)

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …