W sobotę 26 września br. z Ośna Lubuskiego już po raz trzeci wyruszy Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Pokutna do Górzycy. Uczestnicy, po odprawieniu nabożeństwa w kościele pw. św. Jakuba Apostoła pokonają około dwudziestopięciokilometrową trasę i po kilkugodzinnym marszu dotrą do kościoła w Górzycy, gdzie zostanie dla nich odprawiona msza św. Wydarzenie zakończy wspólna agapa.
Szczególną intencją, która towarzyszyć będzie pielgrzymom w tym roku jest zadośćuczynienie i przebłaganie za ataki na wiarę i Kościół, a szczególnie za bluźnierstwa wobec Matki Bożej.
Szczegółowy program pielgrzymki:
08.00 – nabożeństwo wprowadzające w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim (adoracja, możliwość spowiedzi, konferencja)
10.00 – wyjście na trasę – 25 km lokalnymi drogami (asfalt, drogi leśne)
15.00 – Msza św. w Górzycy, a po niej agapa
17.00 – możliwość powrotu do Ośna Lubuskiego autokarem po wcześniejszym zgłoszeniu (koszt: 10 zł)
Chętni do udziału w pielgrzymce mogą się zgłaszać korzystając z adresu mailowego parafii w Ośnie Lubuskim () lub przez formularz na stronie www.swjakubapostol.pl. We własnym zakresie należy zadbać o prowiant. Obowiązuje strój właściwy do pielgrzymowania. Należy zabrać różaniec. Podczas pielgrzymki będzie możliwość spowiedzi św.
Do leżącej na terenie gminy Górzyca miejscowości Pamięcin (kiedyś noszącej nazwę „Panięcin”, niem. Frauendorf, tzn. „miejsce Pani”, czyli miejsce Matki Bożej), pątnicy pielgrzymowali już na przełomie XII i XIII wieku. Kult dotyczył prawdopodobnie najpierw relikwii jakiegoś świętego, a potem obrazu Matki Bożej. Gdy postanowiono wznieść nową siedzibę biskupów lubuskich w pobliskiej Górzycy, przeniesiono tam wizerunek maryjny. Możliwe, że stało się to już w 1276 r. Kult maryjny rozwijać się musiał bardzo dobrze, skoro sama Górzyca ma w swoim herbie oprócz dwóch skrzyżowanych pastorałów (odniesienie do herbu Lubusza, pierwszej stolicy biskupstwa lubuskiego), również sześcioramienną gwiazdę, symbol Matki Bożej. Funkcjonowanie sanktuarium przerwane zostało na skutek konfliktu ze zwolennikami reformacji protestanckiej. Z inspiracji Jana z Kostrzyna, wójt ziemi torzymskiej wraz z knechtami torzymskimi w nocy z 14 na 15 czerwca 1551 r. urządził napad i zniszczył figurę Matki Bożej oraz zrabował otaczany kultem obraz i liczne wota. Kilkaset lat później, 24 listopada 1936 r., niemiecka młodzież męska z Kostrzyna zorganizowała pokutną pielgrzymkę do Górzycy wpisując się tym samym w podejmowane wówczas przez Kościół katolicki w Niemczech działania, których intencją był sprzeciw wobec rozwoju hitlerowskiego totalitaryzmu. Odbudowa kościoła parafialnego w Górzycy w 1982 r, nawiązującego do średniowiecznego sanktuarium, stała się podstawą do odnowienia kultu maryjnego wokół umieszczonego tam XVII-wiecznego Obrazu Matki Łaski Bożej. Zapoczątkowane przed kilku laty piesze pielgrzymki z Ośna do Górzycy nawiązują do tych wydarzeń i gromadzą licznych pątników.