Pielgrzymka Służby Liturgicznej do Paradyża

Modlitwa, promocja lektorów, animatorów liturgicznych i precentorek, finał piłkarskiej ligi ministranckiej, konkursy, pokaz motocykli. W Paradyżu było gwarno.

Ponad 1000 ministrantów, 50 księży, rodzice, opiekunowie, Młodzieżowa Rada Duszpasterska diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, KSM, ZHP uczestniczyli 5 maja w pielgrzymce służby liturgicznej. Paradyskie ogrody wypełniły się dziecięcą i młodzieżową energią. Podczas Eucharystii bp Tadeusz Lityński pobłogosławił 120 lektorów, animatorów liturgicznych, ceremoniarzy i precentorkę (czyli osobę odpowiedzialną za posługi podczas liturgii). Ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, odwołując się do słów papieża Franciszka, nazwał przestrzeń prezbiterium, w którym celebrowana jest liturgia i gdzie służą ministranci, areną wychowania do wiary i miłości bliźniego. – Drodzy ministranci, uczestnicząc w modlitwie, występujecie według słów papieża, na arenie, która pozwala przylgnąć do Jezusa, stać się człowiekiem modlitwy i wydawać w życiu owoce – mówił bp Tadeusz. Na zakończenie liturgii zabrzmiało najgłośniejsze w Polsce, w tym dniu, „Króluj nam Chryste”.

Wśród nowo promowanych lektorów byli ministranci z gorzowskiej parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski, którzy od paru lat systematycznie biorą udział w majowej pielgrzymce ministrantów. – Przez pół roku uczestniczyliśmy w spotkaniach formacyjnych i przygotowywaliśmy się do posługi lektora. Bycie ministrantem oznacza bliskość z Jezusem i to już wystarczy, możliwość służenia przy ołtarzu jest umacniająca – mówili Wiktor Jachimczak i Mateusz Fraszczyk.

Liczna grupa ministrantów z napięciem czekała na możliwość występu na piłkarskiej murawie, walcząc o zwycięstwo w lidze. Finałowe mecze były bardzo wyrównane i zawodnicy walczyli dzielnie do ostatniego gwizdka. O wynikach kilku spotkań rozstrzygnęły rzutu karne.

W kategorii młodzików zwyciężyli ministranci z parafii NSPJ w Rzepinie, drugie miejsce zajęła drużyna z parafii pw. Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie, a trzecie reprezentacja parafii pw. Chrystusa Króla w Tuplicach.

W kategorii junior młodszy zwyciężyli ministranci z parafii NSPJ w Wicinie, drugie miejsce zajęła drużyna z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Przemkowie, a trzecie reprezentacja parafii pw. NSPJ w Rzepinie.

W kategorii junior starszy zwyciężyli ministranci z parafii pw. św. Fabiana i Sebastiana w Osowej Sieni, drugie miejsce zajęła drużyna z parafii pw. św. Michała Archanioła w Ciosańcu, a trzecie reprezentacja parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Cybince.

Trzeba przyznać, że piłkarskie zmagania toczyli nie tylko finaliści ligi, ale zacięte mecze odbywały się również na wszystkich dostępnych trawnikach paradyskich ogrodów.

Oprócz rywalizacji sportowej ministranci wzięli udział w konkursie liturgicznym, w którym zwyciężył Dawid Makowski z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, drugi był Paweł Gałek z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze, a trzeci Seweryn Otto z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu.

Ks. Marcin Siewruk
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content