czwartek , 5 września 2024

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę

W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Pierwsza z nich, czyli pielgrzymka duszpasterstwa rolników, odbyła się już na początku lipca. Pozostałe wyruszą za kilka dni i dotrą na Jasną Górę 12 sierpnia. Wszyscy pątnicy mają do pokonania dystans ponad 300 km. Grupy z Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry i Głogowa będą wędrować różnymi trasami, jedynie końcowy etap w ostatnim dniu pielgrzymki pokonają wspólnie i razem wejdą na Jasną Górę.
  • Pielgrzymka Gorzowska: wyrusza 31 lipca o godz. 7.30 z katedry gorzowskiej.
  • Pielgrzymka Zielonogórska: wyrusza 2 sierpnia o godz. 7.30, po mszy św. sprawowanej o godz. 6.00 w zielonogórskiej konkatedrze.
  • Pielgrzymka Głogowska: wyrusza 2 sierpnia o godz. 6.30 z kościoła pw. św. Mikołaja w Głogowie.
Strony internetowe pielgrzymek diecezjalnych:
Tradycja organizowania pieszych pielgrzymek do Częstochowy sięga w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej pielgrzymi z naszej diecezji brali udział głównie w pielgrzymce warszawskiej. Jednak rosnąca liczba jej uczestników i związane z tym trudności organizacyjne spowodowały, że organizatorzy zaproponowali duszpasterzom z różnych części Polski organizowanie własnych pielgrzymek. W roku 1981 wyruszyła po raz pierwszy pielgrzymka z Głogowa, w której uczestniczyło wówczas 56 osób. W późniejszych latach na Jasną Górę zaczęto pielgrzymować także z Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry i Klenicy.
Pielgrzymka jest powszechną formą religijności, a w kontekście chrześcijańskim zalicza się ją do tzw. pobożności ludowej. Pielgrzymowanie znane już było w czasach Starego Testamentu. Nowy Testament przedstawia Jezusa jako pielgrzyma nawiedzającego świątynię w Jerozolimie, a początek misji Kościoła umieszcza w kontekście świątecznego zgromadzenia żydowskich pielgrzymów przybyłych do Jerozolimy na święto Pięćdziesiątnicy. Chociaż pielgrzymka nie należy do obowiązkowych praktyk chrześcijanina, to jednak Kościół uznaje jej wartość i do niej zachęca. Pielgrzymka przypomina wiernym, że całe ich życie jest drogą do nieba. Pomaga ona również w kształtowaniu ducha pokuty i nawrócenia. Jednocześnie stanowi wyraz radości i świętowania jako oddech od codziennej monotonii oraz okazja do okazywania i doświadczenia chrześcijańskiego braterstwa. Pielgrzymka to ponadto akt kultu. Pielgrzym udaje się do sanktuarium, by spotkać się z Bogiem i oddać Mu cześć. W końcu pielgrzymka to możliwość doświadczenia wspólnoty z Bogiem i innymi pielgrzymami, a także sposobność do dzielenia się wiarą i głoszenia jej.

Odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”

W najbliższą niedzielę 8 września w gorzowskiej katedrze wręczone zostaną odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W tym …