Pogrzeb śp. ks. Zdzisława Przybysza

W Kosieczynie odbył się pogrzeb proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Zielonej Górze – śp. ks. Zdzisława Przybysza. Liturgii przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ

Pogrzeb odbył się 14 listopada w Kosieczynie, gdzie 16 lat duszpasterzował śp. ks. Zdzisław Przybysz.

W słowach pożegnania bp Tadeusz Lityński, pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który przewodniczył Mszy św. pogrzebowej, nawiązał do przyczyny śmierci kapłana, którą był COVID-19. – Na świecie trwa wojna. Kolejny kapłan na froncie tej pandemicznej wojny światowej jest jej ofiarą – mówił bp Lityński. Wyraził wdzięczność zmarłemu kapłanowi za jego posługę w parafiach i w diecezji. – Dobry pasterz nie kończy swojej posługi. On ją kontynuuje, tylko w innym, wiecznym wymiarze – dodał.

W homilii ks. Krzysztof Czekaj, kolega z rocznika święceń, przypomniał duszpasterskie zaangażowanie ks. Przybysza, podkreślając jego zamiłowanie do pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę jako twórca grupy pielgrzymkowej z Krosna Odrzańskiego, uczestnik Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Rolników, zwanej „klenicką” i rowerowej ze Strzelec Krajeńskich. Kaznodzieja podkreślił talent muzyczny zmarłego kapłana, który samodzielnie nagrał aż trzy autorskie płyty z własną muzyką, tekstami i okładkami. Piosenki tworzone na potrzeby rekolekcji miały obrazować treść nauczania. – Prawie na każde Boże Narodzenie powstawała też kolejna pastorałka, a także pieśni na Komunie, śluby, rocznice kapłańskie i na pogrzeb. Teksty pokazywały wielkie oddanie Bogu, który jest autorem wszystkiego – mówił ks. Czekaj.

Jan Mazur, przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku, zaznaczył zasługi wieloletniego proboszcza parafii w Kosieczynie przy renowacji miejscowej świątyni pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, której początki sięgają 1380 r., i która jest najstarszym drewnianym kościołem zrębowym w Europie. Podkreślił też rolę zmarłego duszpasterza jako kapelana Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Zbąszynku.

W imieniu duchowieństwa przemawiał ks. Marek Bednarek CM, dziekan dekanatu babimojskiego. – W lipcu ubiegłego roku dziękowaliśmy za 16 lat twojej posługi w tej parafii i jako dziekana dekanatu babimojskiego. Wróciłeś do nas szybko, do Kosieczyna, który tak bardzo umiłowałeś, ale w innej rzeczywistości – w tej wiecznej. Dziękujemy ci, że pokazałeś nam, jak ważna jest wspólnota dekanalna, i że najpierw byłeś człowiekiem, a potem kapłanem – mówił.

Ksiądz Piotr Kamiński, wikariusz z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze, wspominał swojego proboszcza, który pełnił misję w zielonogórskiej parafii przez ostatnie półtora roku. Dziękował za przykład kapłańskiego braterstwa i gorliwości pasterskiej oraz nawiązał do choroby, która bardzo szybko wyniszczyła organizm zmarłego.

Obecny proboszcz parafii w Kosieczynie ks. Andrzej Drutel podziękował za udział w uroczystościach pogrzebowych i zaznaczył, że wielu kapłanów i wiernych nie mogło przybyć ze względu na pandemię, ale odprawiają Eucharystię za zmarłego i łączą się w modlitwie.

Były także wspomnienie parafianina z Krosna Odrzańskiego o wspólnym pielgrzymowaniu na Jasną Górę i wiersz, który wyrecytowała młoda poetka Marta Kucharska.

Zdzisław Przybysz urodził się 3 lipca 1964 r. w Gorzowie Wlkp., w rodzinie Włodzimierza i Zofii. Po maturze w kostrzyńskim liceum został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. 27 maja 1989 r. ówczesny biskup gorzowski Józef Michalik udzielił mu święceń kapłańskich.

Jako wikariusz pracował w Deszcznie (1989-1992), w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp. (1992-1994), Krośnie Odrzańskim (1994-2000) i Strzelcach Krajeńskich (2000-2003). W 2003 r. został proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie. W latach 2005-2019 był również dziekanem dekanatu Babimost. W 2019 r. powierzono mu parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze.

Pełnił także różne funkcje o charakterze diecezjalnym – był członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej, pracował w diecezjalnych Komisjach ds. Stałej Formacji Kapłanów, ds. Kościelnych Dóbr Kultury, wchodził w skład Zespołu ds. Usuwania i Przenoszenia Proboszczów. 1 sierpnia 2020 r. powierzono mu ponadto funkcję diecezjalnego ojca duchownego.

Za gorliwość w pracy duszpasterskiej został w 2009 r. wyróżniony godnością kanonika R.M., zaś w roku 2016 włączono go do grona kanoników honorowych Gorzowskiej Kapituły Katedralnej.

Źródło: ZGG.GOSC.PL

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …