Pomnik Urbana I w Zielonej Górze odsłonięty

Bp Stefan Regumnt 30 sierpnia poświęcił figurę św. Urbana I, która stanęła przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze.

Uroczyste poświęcenie pomnika na odnowionym pl. Powstańców Wielkopolskich tuż przy kościele pw. MB Częstochowskiej poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta.

Tuż po uroczystości odbył się koncert na placu przed Filharmonią Zielonogórską. Przed jego rozpoczęciem bp Regmunt przypomniał, że patron czuwa nad Winnym Grodem: – Od chwili obrania patronem św. Urbana I trwa nieustanna modlitwa za mieszkańców tego miasta. Każdego 19 dnia miesiąca w świątyni pw. św. Urbana I odprawiana jest za nas wszystkich Msza św., a we wtorki zanoszona jest nowenna.

Dwumetrowy pomnik patrona Winnego Grodu z brązu to dzieło rzeźbiarza Artura Wochniaka. – Idea była taka, żeby postać św. Urbana I była dobrotliwa, a jednocześnie mocna – wyjaśnia rzeźbiarz.

Przypomnijmy, że patronat św. Urbana I to inicjatywa oddolna. Grupa mieszkańców, której przewodził Zbigniew Stojanowski-Han, wzorem innych europejskich i polskich miast chciała, aby miasto miało swojego chrześcijańskiego patrona. Św. Urban I został ogłoszony patronem Zielonej Góry w 2010 roku. Rok wcześniej w Zielonej Górze powstała parafia pod jego wezwaniem.

Pomnik i jego usytuowanie przypadł do gustu mieszkańcom miasta. – Duma rozpiera bo to jest kolejny znak wiary w naszym mieście, zwłaszcza, że dotyczy nie tylko miasta, ale winiarzy – powiedział zielonogórzanin Mariusz Pacholak, właściciel Winnicy „Cantina” w pobliskim Mozowie k. Sulechowa.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Święcenia diakonów

W najbliższą sobotę 18 maja  podczas mszy św. odprawianej o godz. 11.00 w kościele konkatedralnym pw. św. …

Skip to content