Fot. Jan Mazur

Poniedziałek Wielkanocny w Żaganiu

– My jesteśmy spod znaku Chrystusa, który jest objawieniem miłości Ojca. Naszym prawem dnia codziennego i świątecznego jest prawo miłości – mówił bp Tadeusz Lityński, który w Poniedziałek Wielkanocny przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

W homilii biskup przywołał obszerny fragment listu rektora KUL na tegoroczny Poniedziałek Wielkanocny. Odnosząc się do zwartych w nim refleksji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego podkreślił, że jego nauczanie jest zaproszeniem do troski o życie Boże w nas i do troski o modlitwę w naszej codzienności. – Nie możemy zerwać modlitewnej więzi z Jezusem – podkreślił biskup.

Nauczanie kard. Wyszyńskiego jest też zaproszeniem do uwalniania się nieustannie od zła, którego szczególnym przejawem jest pielęgnowanie złości, pogardy i nienawiści do innych ludzi. – Chrześcijanin nie może być siewcą zła, nawet jeśli czasami ono przybiera bardzo ujmujące i przyjazne oblicze. Dziś Piotr jest odmieniony, spotkał Zmartwychwstałego, usłyszał, że mimo swojej zdrady Boża miłość jest ciągle dla niego! – przypomniał kaznodzieja.

Piotr doświadczył Miłości przebaczającej, Miłości, którą spotkał w grobie swojego serca! –Dlatego ma odwagę stanąć przed Żydami nie tyle jako nauczyciel, co jako świadek. Szczególnie dziś, gdy Kościół tak często jest postrzegany tylko i wyłącznie w formie instytucjonalnej, potrzeba nam na nowo odkryć istotę tego, że Chrystus chce, abyśmy drogą wiary kroczyli we wspólnocie, wspierając siebie nawzajem darem modlitwy i świadectwem miłości uczynnej – podkreślił hierarcha.

– Dzisiaj potrzeba nam odwagi Piotra, aby stanąć przed tymi, którzy już bez zahamowania, bez poczucia taktu i zwyczajnej kultury potrafią także w święta wielkanocne tak ważne dla wierzących drwić, prowokować, wyśmiewać i profanować. Może się rodzić w nas uczucie gniewu, aby wejść w ten czasami bardzo wulgarny dyskurs, aby podobnie odpowiedzieć. Ale nam tego nie wolno czynić. My jesteśmy spod znaku Chrystusa, który jest objawieniem miłości Ojca. Naszym prawem dnia codziennego i świątecznego jest prawo miłości, jest zobowiązanie do przebaczenia – dodał.

Bp Lityński przypomniał, że aby w pełni mogła się w nas objawić postawa Chrystusa, potrzebujemy Jego łaski i Jego Ducha. – Dlatego na wzór Apostołów i Piotra musimy trwać na modlitwie. Powinniśmy prosić o dary Ducha św., a szczególnie o ducha miłości. Nawet jeśli ze świata będzie docierało do nas szyderstwo i śmiech pewnych środowisk. Mamy oparcie w Zmartwychwstałym. Zmartwychwstanie ma nas przygotować na dar Ducha Świętego, który, tak jak Piotra, i nas uczyni zwiastunami Dobrej Nowiny – podkreślił na zakończenie.

Mszę św. transmitowała telewizja TVP3 Gorzów Wlkp.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu to część poaugustiańskiego zespół klasztornego, który w 2011 roku uznany został za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP.

Sprawdź także

Adwent i nowy rok duszpasterski

W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent – okres …

Skip to content