poniedziałek , 17 czerwca 2024

Poświęcenie w gorzowskiej elektrociepłowni

Premier Beata Szydło 2 lutego wzięła udział w otwarciu nowoczesnego bloku parowo-gazowego w elektrociepłowni w Gorzowie Wlkp. Nowy blok parowo-gazowy to urządzenie najnowszej generacji. Ma ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, ale też wpłynąć na korzystniejsze opłaty za energię elektryczną. Pani premier złożyła najpierw kwiaty pod pomnikiem Solidarności, a następnie przecięła wstęgę pod halą, w której znajduje się blok parowo-gazowy. Obiekt poświęcił bp Tadeusz Lityński.

– Wszechmogący Boże, Ty uzdolniłeś ludzi do rozwoju poprzez nieustanne udzielanie daru swojej mądrości. Dziękujemy CI za wszystkich, którzy przyczynili się do udoskonalenia Elektrociepłowni Gorzów – modlił się pasterz diecezji.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że gorzowska inwestycja to przykład jak będzie zmieniać się polska gospodarka i w którym kierunku będzie podążać polski przemysł.

– W planie odpowiedzialnego rozwoju, rząd Prawa i Sprawiedliwości bardzo wiele uwagi poświęca odbudowie polskiego przemysłu. Gospodarka oparta o nowoczesny przemysł, o nowoczesne technologie – mówiła premier Szydło.

Do Gorzowa Wlkp. przyjechał również Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Minerstwie Energii.

– Jesteśmy dzisiaj świadkiem oddania bloku gazowo-parowego. To emblematyczna inwestycja dla Gorzowa Wlkp. To energia ekologiczna, konkurencyjna, to bezpieczeństwo energetyczne, ale to również przykład na taką inwestycję, która pozwala sięgnąć po niezagospodarowane dotychczas w wystarczającym stopniu aktywa jakim jest rozwój sieci ciepłowniczych – mówił wiceminister Kurtyka.

– Rozwój sieci ciepłowniczej to sposób na walkę z niską emisją, to jest możliwość zmniejszenia tych negatywnych zanieczyszczeń, które w naszych miastach tak bardzo dotkliwie ostatnio odczuliśmy. Dlatego będziemy w ministerstwie energii konsekwentnie wspierać rozwój sieci ciepłowniczych, jak również kogeneracji, ponieważ ta inwestycja opiera zarówno o produkcję ciepła, jaki o produkcję energii elektrycznej. Z tej samej jednostki paliwa mamy podwójny efekt – kontynuował.

Ostatnim punktem wizyty premier Beaty Szydło w gorzowskiej elektrociepłowni było spotkanie z pracownikami zakładu.

Elektrociepłownia Gorzów funkcjonuje w ramach spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która należy do Skarbu Państwa. Nowoczesny blok gazowo-parowy powstał za 562 mln zł. Zaprojektowała i wybudowała go firma Siemens Industrial Turbomachinery AB. Co ciekawe instalacja o mocy 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych będzie napędzana gazem z lokalnych źródeł – z okolic Dębna i Międzychodu (Drezdenka). Rocznie ma tu trafiać blisko 300 mln m sześc. gazu ziemnego. Umowę na 20 lat dostaw spółki PGEGiEK i PGNiG podpisały przed ponad trzema laty.

Warto dodać, że gorzowski projekt, obok nowych bloków energetycznych w Opolu i Turowie jest jedną z trzech strategicznych  inwestycji  w obszarze energetyki konwencjonalnej realizowanych przez PGE Polską Grupę Energetyczną.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Diecezjalne Dni Młodzieży 2024

W dniach 7-8 czerwca br. w Rokitnie odbędą się Diecezjalne Dni Młodzieży. W tym roku …

Skip to content