Rekoronacja w Otyniu

Uroczystość nałożenia nowych koron na figurę Matki Bożej i Dzieciątka Jezus odbędzie się w niedzielę 29 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu.

W programie wydarzenia:

11.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
12.00 – Różaniec
13.00 – Msza św. z obrzędem nałożeniem nowych koron pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi oraz bp. Tadeusza Lityńskiego (transmisja w TVP 3 Gorzów Wlkp.)

Po mszy św. agapa na rynku miejskim.

15.30 – Program artystyczny
19.00 – „Siedem Lamp” – Koncert Zespołu Ewangelizacyjnego Syjon (w sanktuarium)
21.00 – Apel Maryjny

Nowe korony dla figury czczonej w otyńskim sanktuarium zostały pobłogosławione przez papieża Franciszka podczas ubiegłorocznej wizyty „ad limina” polskich biskupów.

Koronacja wizerunków Najświętszej Maryi Panny jest jednym z przejawów czci Jej oddawanej. Szczególnie od Soboru Efeskiego (431 r.), gdzie potwierdzono prawdę wiary, że Najświętsza Maryja Panna jest Matką Boga, Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, zaczęto na Wschodzie i Zachodzie ukazywać w sztuce Maryję z koroną na głowie, czasami siedzącą na tronie. Koronowanie obrazów Najświętszej Maryi Panny zapoczątkowano w Italii pod koniec wieku XVI, a inicjatorem tego przedsięwzięcia był kapucyn Hieronim Paolucci (zm. 1620). Po raz pierwszy w Polsce ukoronowano w roku 1717 obraz Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Wizerunki przeznaczone do koronacji powinny odznaczać się wyjątkową czcią ze strony ludu chrześcijańskiego tak, aby obrzęd koronacji był wyrazem pragnień i miłości ludu do Matki Pana. Kościół wyznaje, że przez obrzęd koronacji uważa się i wzywa Najświętszą Maryję Pannę jako Królową, gdyż jest Ona Matką Jezusa Chrystusa – Syna Bożego i Króla Mesjańskiego, jest Towarzyszką Odkupiciela, doskonałą Uczennicą Chrystusa i najwybitniejszym Członkiem Kościoła.

Sprawdź także

Dekrety na Rok Jubileuszowy 2025

Dekret ustanawiający kościoły jubileuszowe z okazji Jubileuszu Roku 2025 Stosownie do norm zawartych w dekrecie Penitencjarii …

Skip to content