niedziela , 23 czerwca 2024

Pielgrzymka działaczy opozycji oraz osób represjonowanych do Rokitna

W diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, w dniu wspomnienia liturgicznego bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, spotkali się przedstawiciele środowiska opozycyjnego wraz z rodzinami. Pierwszej takiej pielgrzymce przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

W homilii nie zabrakło odniesień do przybyłych pątników oraz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Wspominamy dziś trudny czas i wydarzenia dla tak wielu osób, które podążały w swoim życiu drogą wiary i miłości do Ojczyzny. Kiedy wracamy myślami do represji, szykan, okresu pogardy dla prawdy i sprawiedliwości, do morderstw w imię ideologii, dramatów rozłączonych rodzin, godzin tortur – zapewne nie brakowało w życiu tych osób chwil modlitwy, kiedy prosili Boga o pomoc – mówił bp Tadeusz Lityński.

– To doświadczenie było bliskie naszemu błogosławionemu – sam przecież doświadczył dramatu uwięzienia, niemożności bycia z tymi, którzy byli mu powierzeni. Prymas Tysiąclecia nigdy się w tym nie poddawał, bo wiedział, skąd może czerpać siły, uzupełniające te jego, ludzkie, tak często już wyczerpane możliwości – dodał.

Hierarcha zauważył, że Bóg poprzez życie bł. Stefana Wyszyńskiego przypomina nam nie tylko, jak wiele oni od Niego otrzymali, ale jak wiele i my otrzymujemy. – To wartość dzisiejszego pielgrzymowania, kiedy również Maryja, w tym rokitniańskim sanktuarium przypomina, jak wielkie rzeczy potrafi Boża miłość uczynić w ludzkim sercu, które potrafi ufać, potrafi otworzyć się także na to, co nieraz niezrozumiałe – zauważył bp Lityński.

Ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz – kapelan Lubuskiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych o idei pielgrzymki:

Przed Mszą św. odbył się otwarty wykład nt. życia więziennego kardynała Stefana Wyszyńskiego, a po Eucharystii uroczyste wręczenie siedmiu medali „Pro Patria” przyznanych przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka.

Sprawdź także

Oferta studiów teologicznych i formacja do diakonatu stałego

1. Rekrutacja na dwuletnie teologiczno-katechetyczne studia podyplomowe dla nauczycieli w Gorzowie Wlkp. Koszt studiów – …

Skip to content