Światowy Dzień Chorego w diecezji

W bieżącym roku już po raz dwudziesty siódmy Kościół katolicki będzie obchodził Światowy Dzień Chorego. Przypada on zawsze w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (11 lutego) i stanowi okazję do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a także służy uwrażliwieniu wspólnot chrześcijańskich i całego społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi chorych. Z okazji Światowego Dnia Chorego okolicznościowe msze św. i nabożeństwa dla chorych zostaną odprawione w wielu parafiach w całej diecezji, między innymi w Nowej Soli, Gorzowie Wlkp., Głogowie, i Zielonej Górze. W tym roku po raz pierwszy z okazji Światowego Dnia Chorego zostaną przyznane wyróżnienia „Lubuski Samarytanin” dla osób, instytucji i stowarzyszeń w sposób przykładny świadczących pomoc chorym.

Nagrodę „Lubuski Samarytanin” ustanowił bp Tadeusz Lityński. Jak wyjaśnia ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i chorych oraz wnioskodawca ustanowienia tego wyróżnienia, chodzi o dostrzeżenie tych, którzy ze szczególnym oddaniem pełnią opiekę nad osobami chorymi. „Chodzi też o to, by obalić powszechnie panujący stereotyp nieczułej wobec pacjenta i nastawionej wyłącznie na zysk służby zdrowia” – wyjaśnia ks. Duszczak. Zdaniem diecezjalnego duszpasterza jest wiele pięknych przykładów bezinteresowności, zaangażowania i troski, zarówno jeśli chodzi o poszczególnych pracowników służby zdrowia, jak i wolontariuszy oraz placówki medyczne, czy stowarzyszenia i inne instytucje. Laureatów nagrody wskazuje biskup zielonogórsko-gorzowski. Wspomaga go kapituła wyróżnienia złożona z duszpasterzy oraz świeckich przedstawicieli środowisk medycznych. Tegorocznych laureatów pierwszej edycji „Lubuskiego Samarytanina” poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w piątek 9 lutego o godz. 17.00  w Nowosolskim Domu Kultury.

Porządek ważniejszych obchodów Światowego Dnia Chorego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej:

Sobota 9 lutego

Nowa Sól

godz. 15.00 – Msza św. w intencji pracowników służby zdrowia pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego (kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika)
godz. 17.00 – Gala z przyznaniem wyróżnienia „Lubuski Samarytanin” (Nowosolski Dom Kultury)

Niedziela 10 lutego

Gorzów Wlkp.

godz. 10.30 – Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego (kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski)
godz. 12.00 – Odwiedziny pacjentów na oddziale dziecięcym i oddziale hematologii Szpitala Wojewódzkiego

Nowa Sól

godz. 10.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem ks. Roberta Patro (Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ)
godz. 14.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunt (kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika)
godz. 15.00 – Koncert dedykowany chorym, spotkanie z chorymi i poczęstunek (kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika)

Głogów

godz. 10.00 – Czuwanie modlitewne z udziałem wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża (Głogowski Szpital Powiatowy)
godz. 11.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy (kaplica szpitalna), po liturgii odwiedziny chorych i spotkanie z pracownikami szpitala

Poniedziałek 11 lutego

Zielona Góra

godz. 10.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy (kaplica Szpitala Wojewódzkiego), po liturgii odwiedziny pacjentów na oddziałach chirurgii naczyń i hematologii
godz. 10.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem ks. Mirosława Żadziłko (kościół pw. św. Józefa)
godz. 12.00 – Spotkanie z pracownikami Szpitala Wojewódzkiego
godz. 12.30 – Odwiedziny chorych w Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw

Rokitno

godz. 11.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych (bazylika rokitniańska)
godz. 13.00 – Msza św. w intencji pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej nr 58 (kaplica DPS)
godz. 14.30 – Msza św. w intencji pensjonariuszy Domu Seniora „Pogodna Jesień”

Obrzyce

godz. 10.00 – Msza św. w intencji pacjentów pod przewodnictwem ks. Andrzeja Kugielskiego, odwiedziny chorych i spotkanie z personelem (Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych)

Gorzów Wlkp.

godz. 11.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem ks. Antoniego Trzyny (Hospicjum św. Kamila)
godz. 17.00 – Nabożeństwo z udzieleniem sakramentu chorych (Szpital Wojewódzki)

Żary

godz. 9.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Burzyńskiego (kościół pw. Świętego Krzyża)
godz. 10.30 – Spotkania z chorymi (Szpital na Wyspie i Szpital 105)
godz. 12.00 – Modlitwa Anioł Pański i spotkania z chorymi (Hospicjum św. Brata Alberta)

Światowy Dzień Chorego Został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1992 r. Wszystkie tegoroczne obchody tego Dnia w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej koordynuje ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia.

ks. Andrzej Sapieha
Notariusz Kurii

Foto: Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”