Światowy Dzień Chorego – zapowiedź

W bieżącym roku już po raz dwudziesty szósty Kościół katolicki będzie obchodził Światowy Dzień Chorego. Przypada on zawsze w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (11 lutego) i stanowi okazję do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a także służy uwrażliwieniu wspólnot chrześcijańskich i całego społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi chorych. Z okazji Światowego Dnia Chorego okolicznościowe msze św. i nabożeństwa dla chorych zostaną odprawione w wielu parafiach w całej diecezji. Główne obchody, niektóre z udziałem biskupów, odbędą się w Żarach, Nowej Soli, Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i  Głogowie.

Żary
W piątek 9 lutego o godz. 9.00 diecezjalny duszpasterz chorych, ks. Tomasz Duszczak, odprawi mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu chorych w kościele pw. Najśw. Serca Pana Jezusa, a następnie odwiedzi chorych w Szpitalu na Wyspie i Hospicjum św. Brata Alberta.

Nowa Sól 
W sobotę 10 lutego o godz. 11.00 ks. kan. Andrzej Piela odprawi mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu chorych w kaplicy Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ. Odwiedzi również chorych na oddziale wewnętrznym i neurologicznym. Mszę poprzedzi modlitewne czuwanie z udziałem wolontariuszy (od godz. 10.00).

Gorzów Wlkp. 
W niedzielę 11 lutego zaplanowano trzy msze św. z udzieleniem sakramentu chorych:
godz. 8.00 – w Hospicjum św. Kamila (ks. Tomasz Duszczak)
godz. 10.00 – w szpitalu przy ul. Deckerta (ks. Tomasz Duszczak)
godz. 10.30 – w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy.

Bp Paweł Socha o godz. 12.00 odwiedzi również pacjentów oddziału dziecięcego i oddziału hematologii Szpitala Wojewódzkiego.

Zielona Góra
W niedzielę 11 lutego o godz. 10.00 bp Tadeusz Lityński odprawi mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu chorych w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego. Odwiedzi również pacjentów na oddziałach szpitalnych. O godz. 12.00 odwiedzi chorych w Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw.

Głogów
W niedzielę 11 lutego obchody rozpoczną się o godz. 10.00 od czuwania modlitewnego prowadzonego przez wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża w Szpitalu Powiatowym. Następnie, o godz. 11.00 bp Stefan Regmunt odprawi tam mszę św. z udziałem chorych i pracowników służby zdrowia, a o godz. 12.00 odwiedzi chorych na oddziałach szpitalnych i spotka się z pracownikami lecznicy.

Ponadto wszyscy duszpasterze otrzymali zalecenie, aby msza św. z udziałem chorych i ich opiekunów została odprawiona w miarę możliwości w każdej parafii. Tematyka związana ze Światowym Dniem Chorego powinna również pojawić się w niedzielnych homiliach, wezwaniach modlitwy wiernych oraz przy innych okazjach. W szpitalach i ośrodkach pomocy dla chorych wypada zorganizować w dogodnym terminie specjalne nabożeństwa dla pacjentów i spotkania z personelem.

Specjalne orędzie z okazji Światowego Dnia Chorego wystosował do wiernych papież Franciszek. W dokumencie tym przestrzega on zwłaszcza katolickie placówki lecznicze, by wystrzegały się stosowania logiki przedsiębiorstwa, „która na całym świecie usiłuje włączyć opiekę zdrowotną w działalność rynkową”. Podkreśla również, że „myślenie organizacyjne i miłość wymagają […], aby była szanowana godność człowieka chorego i żeby był on zawsze stawiany w centrum procesu leczenia. Takie nastawienie winno cechować także chrześcijan pracujących w placówkach publicznych, którzy są powołani do tego, by przez swoją służbę dawali dobre świadectwo o Ewangelii”.

W kontekst obchodów Światowego Dnia Chorego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dobrze wpisuje się również przypadająca w tym samym terminie Niedziela Synodalna, której temat brzmi Parafia jako wspólnota miłosierdzia. Jest to już ostatnia z cyklu pięciu niedziel synodalnych przygotowująca wiernych do uroczystej sesji inauguracyjnej synodu diecezjalnego zaplanowanej na sobotę 17 marca br.

ks. Andrzej Sapieha
Rzecznik Prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze

Sprawdź także

Święcenia diakonów

W najbliższą sobotę 18 maja  podczas mszy św. odprawianej o godz. 11.00 w kościele konkatedralnym pw. św. …

Skip to content