poniedziałek , 22 kwietnia 2024
Krzysztof Król /Foto Gość

Uroczysta inauguracja Roku Świętego Jakubowego w Ośnie Lubuskim

Najpierw trzy symboliczne uderzenia młotkiem w kościoła, a potem ich otwarcie. Tak bp Tadeusz Lityński rozpoczął Rok Święty Jakubowy w Ośnie Lubuskim.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ.

– Dzisiaj będziemy przeżywać otwarcie drzwi jubileuszowych. Ma to związek z trwającym Rokiem Świętego Jakuba. Taka uroczystość odbyła się w Santiago de Compostela, a potem była powtórzona w sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Dzisiaj mamy tę możliwość i przywilej, że biskup diecezjalny uroczyście otworzy drzwi naszej świątyni. Wszystko po to, by można było zyskiwać odpusty przypisane do Roku Jakubowego – wyjaśniał ks. Piotr Grabowski, tuż przed Mszą św.

W homilii biskup podkreślił, że Rok Św. Jakuba to czas łaski.  – Ma być szansą dla tych, którzy są w drodze. Myślę tu o drodze fizycznej i ale też o drodze duchowej – podkreślił bp Lityński.

– Dziękuję, Bractwu Jakubowemu, Wspólnocie Parafialnej, wszystkim Gościom za waszą modlitwę, za wasze świadectwo pielęgnowania tradycji Jakubowej drogi, która prowadzi do osobistego spotkania z Jezusem, z Jego miłością. Tej miłości dzisiaj potrzebujemy, potrzebuje  świat. Tyle jest znaków pogardy i nienawiści, wzajemnej wrogości. Camino, Droga Św. Jakuba jest tego przeciwieństwem. Każdy pielgrzym jest posłańcem miłości. Niech ta misja trwa – podkreślił bp Lityński.

Bp Tadeusz Lityński pobłogosławił tego dnia także prace remontowe wykonane w kościele św. Jakuba w Ośnie Lubuskim, a szczególnie nowy dach. Poświęcił także figurę św. Jakuba przy kościele.

Rok Święty Jakubowy (łac. Annus Sanctus Iacobeo, hiszp. Año Santo Jacobeo), rok jubileuszowy obchodzony, gdy święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada w niedzielę. Wśród 48 kościołów stacyjnych w Polsce znajdują się 3 świątynie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a są to: sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie (Droga Dolnośląska), kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim (Droga Lubuska) oraz kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Konradowie (Droga Wielkopolska).

Tekst i zdjęcia – Krzysztof Król /Gość Niedzielny

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …