poniedziałek , 13 stycznia 2025

Uroczystości w 40. rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach uczczono 40. rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Była Msza św. podf przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego oraz uroczystości pod obeliskiem poświęconym Prymasowi Tysiąclecia.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Bp Tadeusz Lityński w homilii podkreślił, że Bóg przypomina nam dziś prawdę, że świętość realizuje się na drodze bycia apostołem. – Bóg w nas ciągle wierzy, że będziemy mogli przemieniać świat, napotykanych ludzi nie tyle władzą, siłą, argumentami, ale świadectwem służebnej miłości. Miłości, którą Bóg najpierw ofiaruje nam, co pokazał w ziemskim życiu Jezusa – mówił kaznodzieja.

Ta prawda jest dosadnie ukazana w pismach Wyszyńskiego, gdy mówił: „Apostolstwo nasze w Ojczyźnie na tym polega, by budzić wiarę w życie, by bronić życia, by zachęcać innych, by stali w obronie życia własnego i wszystkich ludzi. By nikogo nie skazywali na śmierć, by nikogo nie strącali ze skały w przepaść, by nikomu nie podcinali skrzydeł do lotu wzwyż, by nikomu nie szkodzili. To jest sens naszego powołania –  każdemu rękę podać, w każdym wzbudzić iskierkę nadziei, do każdego się uśmiechnąć, w każdym przezwyciężyć smutki, każdemu okazać życzliwość – nie gubić ludzi. Znajdować taki styl i takie sposoby, by nawet trudne sytuacje rozwiązywać przez nadzieję i przez miłość. Nie bać się ludzi, nie zwątpić w nikogo”.

W homilii biskup przypomniał wizyty kard. Stefana Wyszyńskiego na Ziemiach Zachodnich.  – Prymas umacniał w wierze i patriotyzmie Polaków i katolików usuniętych z wielowiekowej ojcowizny i w warunkach prymitywnych, przewiezionych na dawne polskie ziemie. Władze nie życzyły sobie tych odwiedzin i stosowały róże formy utrudnień, by zniechęcić gorliwego Pasterza – mówił biskup.

– Nie zachowały się teksty kazań wygłaszanych w czasie pierwszych czterech podróży po Ziemiach Zachodnich, a szczególnie w administracji gorzowskiej, to jednak ducha tych przemówień i znaczenie ich dla ludu tych ziem można odczytać z notatek, jakie ks. Prymas robił w formie tzw. „Pro memoria”. Na ich podstawie można poznać, jak bardzo Polacy, którzy przybyli na Ziemie Zachodnie, odkrywali swoją tożsamość wiary i patriotyzmu dzięki pracy duszpasterskiej i administracyjnej duszpasterzy oraz rodzin zakonnych. Ks. Prymas zawsze podkreślał znaczenie Kościoła na Ziemiach Zachodnich także ze względu na politykę międzynarodową Polski – kontynuował.

Rola Kościoła po II wojnie światowej na tych terenach polegała nie tylko na przekazie wiary, ale także na jednoczeniu ludności. – Spostrzeżenia i uwagi kard. Stefana Wyszyńskiego są bardzo istotne i świadczą, jak doskonale rozpoznawał sytuację duchową Polaków, którzy zostali przesiedleni na te tereny – mówił bp Lityński.

– Dobrze, że przed laty, tu w Żarach pojawiła się inicjatywa upamiętnienia wielkiego Polaka Patrioty, ale też kandydata na ołtarze – dodał.

Dalsze uroczystości odbyły się pod obeliskiem poświęconym kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, który stoi przed świątynią. 10 lat temu powstał z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa można też oglądać wystawę Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana „Rodzina Bogiem Silna”.

W uroczystościach wziął udział wojewoda lubuski – Władysław Dajczak, a także władze państwowe, wojewódzkie, samorządowe i miejskie. Licznie stawili się także przedstawiciele służb mundurowych z całego województwa.

Mszę św. transmitowała telewizja TVP3 Gorzów Wlkp.

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content