Opis obrazka Uroczystości w 40. rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – Oficjalna strona Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Uroczystości w 40. rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach uczczono 40. rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Była Msza św. podf przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego oraz uroczystości pod obeliskiem poświęconym Prymasowi Tysiąclecia.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Bp Tadeusz Lityński w homilii podkreślił, że Bóg przypomina nam dziś prawdę, że świętość realizuje się na drodze bycia apostołem. – Bóg w nas ciągle wierzy, że będziemy mogli przemieniać świat, napotykanych ludzi nie tyle władzą, siłą, argumentami, ale świadectwem służebnej miłości. Miłości, którą Bóg najpierw ofiaruje nam, co pokazał w ziemskim życiu Jezusa – mówił kaznodzieja.

Ta prawda jest dosadnie ukazana w pismach Wyszyńskiego, gdy mówił: „Apostolstwo nasze w Ojczyźnie na tym polega, by budzić wiarę w życie, by bronić życia, by zachęcać innych, by stali w obronie życia własnego i wszystkich ludzi. By nikogo nie skazywali na śmierć, by nikogo nie strącali ze skały w przepaść, by nikomu nie podcinali skrzydeł do lotu wzwyż, by nikomu nie szkodzili. To jest sens naszego powołania –  każdemu rękę podać, w każdym wzbudzić iskierkę nadziei, do każdego się uśmiechnąć, w każdym przezwyciężyć smutki, każdemu okazać życzliwość – nie gubić ludzi. Znajdować taki styl i takie sposoby, by nawet trudne sytuacje rozwiązywać przez nadzieję i przez miłość. Nie bać się ludzi, nie zwątpić w nikogo”.

W homilii biskup przypomniał wizyty kard. Stefana Wyszyńskiego na Ziemiach Zachodnich.  – Prymas umacniał w wierze i patriotyzmie Polaków i katolików usuniętych z wielowiekowej ojcowizny i w warunkach prymitywnych, przewiezionych na dawne polskie ziemie. Władze nie życzyły sobie tych odwiedzin i stosowały róże formy utrudnień, by zniechęcić gorliwego Pasterza – mówił biskup.

– Nie zachowały się teksty kazań wygłaszanych w czasie pierwszych czterech podróży po Ziemiach Zachodnich, a szczególnie w administracji gorzowskiej, to jednak ducha tych przemówień i znaczenie ich dla ludu tych ziem można odczytać z notatek, jakie ks. Prymas robił w formie tzw. „Pro memoria”. Na ich podstawie można poznać, jak bardzo Polacy, którzy przybyli na Ziemie Zachodnie, odkrywali swoją tożsamość wiary i patriotyzmu dzięki pracy duszpasterskiej i administracyjnej duszpasterzy oraz rodzin zakonnych. Ks. Prymas zawsze podkreślał znaczenie Kościoła na Ziemiach Zachodnich także ze względu na politykę międzynarodową Polski – kontynuował.

Rola Kościoła po II wojnie światowej na tych terenach polegała nie tylko na przekazie wiary, ale także na jednoczeniu ludności. – Spostrzeżenia i uwagi kard. Stefana Wyszyńskiego są bardzo istotne i świadczą, jak doskonale rozpoznawał sytuację duchową Polaków, którzy zostali przesiedleni na te tereny – mówił bp Lityński.

– Dobrze, że przed laty, tu w Żarach pojawiła się inicjatywa upamiętnienia wielkiego Polaka Patrioty, ale też kandydata na ołtarze – dodał.

Dalsze uroczystości odbyły się pod obeliskiem poświęconym kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, który stoi przed świątynią. 10 lat temu powstał z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa można też oglądać wystawę Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana „Rodzina Bogiem Silna”.

W uroczystościach wziął udział wojewoda lubuski – Władysław Dajczak, a także władze państwowe, wojewódzkie, samorządowe i miejskie. Licznie stawili się także przedstawiciele służb mundurowych z całego województwa.

Mszę św. transmitowała telewizja TVP3 Gorzów Wlkp.

Sprawdź także

Pielgrzymka służby liturgicznej do Rokitna

10 maja br. odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza do Rokitna. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszy …