Święcenia kapłańskie w głogowskiej kolegiacie

W najbliższą sobotę 29 maja o godz. 11.00 podczas mszy św. odprawianej w głogowskiej kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny bp Tadeusz Lityński udzieli święceń kapłańskich diakonowi Wojciechowi Stanisławowi Grzegorkowi ze stowarzyszenia Cichych Pracowników Krzyża. W niedzielę 30 maja o godz. 12.30 również w głogowskiej kolegiacie neoprezbiter odprawi prymicyjną mszę św.

Diakon Wojciech Stanisław Grzegorek pochodzi z Głogowa. Należy do duchowieństwa włoskiej diecezji Ariano Irpino – Lacedonia. Do kapłaństwa przygotowywał się w stowarzyszeniu Cichych Pracowników Krzyża. W stowarzyszeniu tym będzie również pełnił swoją misję kapłańską.

Obrzęd święceń kapłańskich ma miejsce podczas mszy św. Przed homilią biskupa kandydaci zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. Po wysłuchaniu homilii kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiązują się do przyjęcia związanych z nimi zadań: głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, gorliwej modlitwy i życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi. Następnie zgromadzeni modlą się za mających przyjąć święcenia śpiewając litanię do wszystkich świętych. W czasie tego śpiewu kandydaci leżą krzyżem. Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup najpierw w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów, a później odmawia specjalną modlitwę. Ręce na przyjmujących święcenia nakładają także wszyscy obecni w czasie obrzędu kapłani. Potem nowo wyświęceni otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na sposób kapłański i ornat. W tym stroju podchodzą do biskupa, który każdemu z nich udziela namaszczenia świętym Krzyżmem, czyli olejem poświęconym w Wielki Czwartek i służącym do sprawowania czynności sakramentalnych. Obrzęd święceń kończy się przekazaniem pateny z chlebem oraz kielicha z winem i wodą, a także udzieleniem pocałunku pokoju. Nowo wyświęceni kapłani od razu wypełniają swoją funkcję liturgiczną koncelebrując wraz z biskupem mszę św., podczas której po raz pierwszy wypowiedzą słowa Modlitwy Eucharystycznej.
Kapłani (prezbiterzy) są współpracownikami biskupa. Wspierają go w realizacji powierzonej mu misji będącej kontynuacją posłannictwa zleconego przez Chrystusa Apostołom. Ich zadaniem jest głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów, a szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty. Kapłani przewodzą również i kierują lokalnymi wspólnotami wiernych.

Cisi Pracownicy Krzyża to stowarzyszenie założone w 1950 r. przez włoskiego kapłana bł. Luigiego Novarese. Zrzesza duchownych i świeckich, których misją jest uświadamianie ludziom chorym i niepełnosprawnym chrześcijańskiego sensu ich cierpienia. Cisi Pracownicy Krzyża prowadzą w Głogowie Dom Rekolekcyjno-Formacyjny „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II.

Sprawdź także

Zielonogórskiej Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …

Skip to content